Valresultat Norsjö 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Norsjö med 48,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (53,2 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Norsjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,4 %
Röstberättigade
3 391
Avgivna röster
2 761
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Norsjö

Riksdagsvalet 2010 i Norsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 32248,4 %
VVänsterpartiet34112,5 %
MModeraterna30911,3 %
CCenterpartiet2709,9 %
KDKristdemokraterna1615,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1495,5 %
MPMiljöpartiet de gröna752,7 %
SDSverigedemokraterna642,3 %
Övriga partier381,4 %

Landstingsvalet 2010 i Norsjö

Landstingsvalet 2010 i Norsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 39053,9 %
CCenterpartiet26810,4 %
VVänsterpartiet2519,7 %
KDKristdemokraterna2519,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1897,3 %
MModeraterna1405,4 %
MPMiljöpartiet de gröna361,4 %
SDSverigedemokraterna321,2 %
Övriga partier230,9 %

Kommunvalet 2010 i Norsjö

Kommunvalet 2010 i Norsjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 42053,2 %
CCenterpartiet35213,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)34813,0 %
VVänsterpartiet2539,5 %
KDKristdemokraterna2278,5 %
MModeraterna311,2 %
Övriga partier401,5 %

Partiernas utveckling i Norsjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−5,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • V
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norsjö per valår
Parti200620102014201820222026
S49,4 %48,4 %50,2 %42,2 %41,3 %39,0 %
V9,7 %12,5 %12,3 %10,0 %6,4 %5,8 %
M7,3 %11,3 %8,6 %7,9 %13,4 %15,3 %
C15,4 %9,9 %8,3 %10,8 %6,1 %5,8 %
KD9,1 %5,9 %4,9 %9,2 %8,5 %10,1 %
L4,6 %5,5 %3,6 %4,0 %3,6 %3,5 %
MP1,4 %2,7 %1,3 %1,1 %1,2 %2,2 %
SD1,0 %2,3 %9,7 %13,0 %18,4 %15,9 %
Övr2,2 %1,4 %1,1 %1,8 %1,0 %2,3 %
Valdeltagande76,7 %81,4 %83,0 %83,8 %83,1 %82,0 %

Valdeltagande i Norsjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norsjö 2010

Så skiljer sig Norsjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 11,3 % i Norsjö mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 18,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +17,8
  • V +6,9
  • C +3,3
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −18,7
  • MP −4,6
  • SD −3,4
  • FP −1,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Norsjö, från 7,3 % till 11,3 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,4 % till 9,9 % (−5,5).

  • C −5,5
  • M +4,1
  • KD −3,2
  • V +2,8
  • SD +1,4
  • MP +1,3
  • S −0,9
  • FP +0,8

Valdeltagande i Norsjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,4 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Norsjö på plats 256 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norsjö är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Norsjö till 79,6 % i Norsjövallen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norsjö (50,9 %) och sitt svagaste i Bastuträsk (45,5 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norsjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 1,2 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • M −10,2
  • FP +7,6
  • S +4,7
  • C +3,3
  • V −3,0
  • KD +2,6

Största parti i Norsjö sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norsjö i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norsjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna39,0 %82,0 %
2022Socialdemokraterna41,3 %83,1 %
2018Socialdemokraterna42,2 %83,8 %
2014Socialdemokraterna50,2 %83,0 %
2010Socialdemokraterna48,4 %81,4 %
2006Socialdemokraterna49,4 %76,7 %

Valresultat per valdistrikt i Norsjö 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Norsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norsjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BastuträskS45,5 %S52,9 %79,4 %
NorsjöS50,9 %S56,0 %77,7 %
NorsjövallenS45,5 %S43,4 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Norsjö på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010