Valresultat Norsjö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Norsjö med 49,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,9 %). Valdeltagandet var 76,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,7 %
- Röstberättigade
- 3 533
- Avgivna röster
- 2 711
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 318 | 49,4 % |
| CCenterpartiet | 411 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 258 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 242 | 9,1 % |
| MModeraterna | 194 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 124 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 38 | 1,4 % |
| Övriga partier | 81 | 3,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 287 | 49,7 % |
| CCenterpartiet | 435 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 332 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 145 | 5,6 % |
| MModeraterna | 112 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 1,2 % |
| Övriga partier | 17 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 306 | 47,9 % |
| CCenterpartiet | 554 | 20,3 % |
| KDKristdemokraterna | 467 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 211 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 5,5 % |
| Övriga partier | 36 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Norsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- V
- KD
- M
- L
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 48,4 % | 50,2 % | 42,2 % | 41,3 % | 39,0 % |
| C | 15,4 % | 9,9 % | 8,3 % | 10,8 % | 6,1 % | 5,8 % |
| V | 9,7 % | 12,5 % | 12,3 % | 10,0 % | 6,4 % | 5,8 % |
| KD | 9,1 % | 5,9 % | 4,9 % | 9,2 % | 8,5 % | 10,1 % |
| M | 7,3 % | 11,3 % | 8,6 % | 7,9 % | 13,4 % | 15,3 % |
| L | 4,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| MP | 1,4 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 2,2 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 9,7 % | 13,0 % | 18,4 % | 15,9 % |
| Valdeltagande | 76,7 % | 81,4 % | 83,0 % | 83,8 % | 83,1 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Norsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norsjö 2006
Så skiljer sig Norsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 7,3 % i Norsjö mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 18,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,2
- C +7,5
- V +3,8
- KD +2,4
Svagare än i riket
- M −18,8
- MP −3,7
- FP −2,9
Valdeltagande i Norsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,7 %, vilket är 3,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Norsjö på plats 248 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norsjö är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Bastuträsk till 79,0 % i Norsjövallen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norsjö (50,1 %) och sitt svagaste i Norsjövallen (47,3 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norsjö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 17,1 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.
- KD +8,1
- M −6,5
- C +4,9
- V −1,9
- S −1,5
- FP +0,9
Största parti i Norsjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norsjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 83,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 81,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 76,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Norsjö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Norsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bastuträsk | S | 48,7 % | S | 46,1 % | 76,0 % |
| Norsjö | S | 50,1 % | S | 49,0 % | 76,4 % |
| Norsjövallen | S | 47,3 % | S | 44,9 % | 79,0 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006