Valresultat Sorsele 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sorsele med 41,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 72,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sorsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 72,8 %
- Röstberättigade
- 2 273
- Avgivna röster
- 1 654
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Sorsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 669 | 41,3 % |
| CCenterpartiet | 294 | 18,1 % |
| MModeraterna | 205 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 148 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 132 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 65 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 24 | 1,5 % |
| Övriga partier | 34 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Sorsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 549 | 34,4 % |
| VVänsterpartiet | 327 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 316 | 19,8 % |
| MModeraterna | 181 | 11,3 % |
| KDKristdemokraterna | 117 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 59 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 1,9 % |
| Övriga partier | 18 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Sorsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 534 | 31,6 % |
| CCenterpartiet | 457 | 27,1 % |
| VVänsterpartiet | 242 | 14,3 % |
| MModeraterna | 176 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 142 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 95 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 33 | 2,0 % |
| Övriga partier | 8 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Sorsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sorsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,3 % | 42,4 % | 39,5 % | 35,7 % | 39,2 % | 29,8 % |
| C | 18,1 % | 11,4 % | 9,6 % | 12,2 % | 7,8 % | 7,7 % |
| M | 12,7 % | 15,3 % | 11,3 % | 11,0 % | 11,4 % | 14,4 % |
| KD | 9,1 % | 7,5 % | 5,9 % | 6,9 % | 7,1 % | 8,2 % |
| V | 8,1 % | 11,9 % | 13,5 % | 12,7 % | 7,3 % | 5,0 % |
| L | 4,0 % | 3,5 % | 1,7 % | 1,9 % | 2,2 % | 2,4 % |
| MP | 2,9 % | 3,3 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,3 % | 7,5 % |
| Övr | 2,2 % | 0,8 % | 2,2 % | 2,1 % | 1,0 % | 2,5 % |
| SD | 1,5 % | 4,0 % | 13,2 % | 15,5 % | 21,8 % | 22,6 % |
| Valdeltagande | 72,8 % | 77,4 % | 79,5 % | 80,8 % | 81,3 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Sorsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sorsele 2006
Så skiljer sig Sorsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 12,7 % i Sorsele mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 13,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +10,2
- S +6,1
- KD +2,5
- V +2,3
Svagare än i riket
- M −13,4
- FP −3,5
- MP −2,3
- SD −1,5
Valdeltagande i Sorsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 72,8 %, vilket är 7,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sorsele på plats 287 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sorsele är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,6 % i kommunvalet mot 41,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.
- S −9,7
- C +8,9
- V +6,2
- M −2,2
- FP +1,6
- KD −0,7
Största parti i Sorsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sorsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 83,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,2 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 80,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 79,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 77,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 72,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Sorsele 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Sorsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gargnäs | S | 39,8 % | C | 41,8 % | 73,4 % |
| Sorsele | S | 41,7 % | S | 32,6 % | 72,6 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006