Valresultat Sorsele 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sorsele med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sorsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.

Se Sorsele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
1 787
Avgivna röster
1 493
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Sorsele

Riksdagsvalet 2026 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna43829,8 %
SDSverigedemokraterna33322,6 %
MModeraterna21214,4 %
KDKristdemokraterna1218,2 %
CCenterpartiet1137,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1107,5 %
VVänsterpartiet735,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)352,4 %
Övriga partier372,5 %

Regionvalet 2026 i Sorsele

Regionvalet 2026 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna37225,7 %
MModeraterna30921,3 %
CCenterpartiet22715,7 %
SDSverigedemokraterna17111,8 %
KDKristdemokraterna1127,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1057,2 %
VVänsterpartiet1027,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)443,0 %
Övriga partier70,5 %

Kommunvalet 2026 i Sorsele — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Sorsele har 21 mandat. Centerpartiet fick flest, 6 mandat (+4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 5 och Socialdemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Sorsele: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
CCenterpartiet40026,9 %6(+4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna39526,6 %5(−3)
MModeraterna33722,7 %5(+2)
MPMiljöpartiet de gröna1187,9 %2(+2)
VVänsterpartiet1147,7 %2(−6)
SDSverigedemokraterna986,6 %1(+1)
KDKristdemokraterna211,4 %
Övriga partier40,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Sorsele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sorsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−9,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sorsele per valår
Parti200620102014201820222026
S41,3 %42,4 %39,5 %35,7 %39,2 %29,8 %
SD1,5 %4,0 %13,2 %15,5 %21,8 %22,6 %
M12,7 %15,3 %11,3 %11,0 %11,4 %14,4 %
KD9,1 %7,5 %5,9 %6,9 %7,1 %8,2 %
C18,1 %11,4 %9,6 %12,2 %7,8 %7,7 %
MP2,9 %3,3 %3,0 %2,0 %2,3 %7,5 %
V8,1 %11,9 %13,5 %12,7 %7,3 %5,0 %
Övr2,2 %0,8 %2,2 %2,1 %1,0 %2,5 %
L4,0 %3,5 %1,7 %1,9 %2,2 %2,4 %
Valdeltagande72,8 %77,4 %79,5 %80,8 %81,3 %83,5 %

Valdeltagande i Sorsele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sorsele 2026

Så skiljer sig Sorsele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 14,4 % i Sorsele mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,1
  • KD +2,1
  • S +1,7
  • MP +1,4

Svagare än i riket

  • M −5,4
  • V −3,4
  • L −3,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Sorsele, från 2,3 % till 7,5 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,2 % till 29,8 % (−9,4).

  • S −9,4
  • MP +5,2
  • M +3,0
  • V −2,4
  • KD +1,2
  • SD +0,9
  • L +0,2
  • C −0,1

Valdeltagande i Sorsele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,5 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sorsele på plats 204 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sorsele är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,2 procentenheter.

  • C +19,2
  • SD −16,0
  • M +8,3
  • KD −6,8
  • S −3,2
  • V +2,7
  • MP +0,5

Största parti i Sorsele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sorsele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sorsele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,8 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna35,7 %80,8 %
2014Socialdemokraterna39,5 %79,5 %
2010Socialdemokraterna42,4 %77,4 %
2006Socialdemokraterna41,3 %72,8 %

Valresultat per valdistrikt i Sorsele 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Sorsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sorsele, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
SorseleS29,5 %S27,7 %65,8 %

Utforska valdistrikten i Sorsele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026