Valresultat Robertsfors 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Robertsfors med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Robertsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Robertsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
5 169
Avgivna röster
4 356
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Robertsfors

Riksdagsvalet 2026 i Robertsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 52835,4 %
MModeraterna64915,0 %
SDSverigedemokraterna60414,0 %
CCenterpartiet47711,1 %
VVänsterpartiet2976,9 %
KDKristdemokraterna2866,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2555,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1272,9 %
Övriga partier912,1 %

Regionvalet 2026 i Robertsfors

Regionvalet 2026 i Robertsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 50835,5 %
MModeraterna74817,6 %
CCenterpartiet62114,6 %
SDSverigedemokraterna43810,3 %
VVänsterpartiet3227,6 %
KDKristdemokraterna2906,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2245,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)731,7 %
Övriga partier270,6 %

Kommunvalet 2026 i Robertsfors — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Robertsfors har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 7 och Moderaterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Robertsfors: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 56936,4 %12(−1)
CCenterpartiet96422,4 %7(−2)
MModeraterna69916,2 %5(+2)
SDSverigedemokraterna3858,9 %3(±0)
VVänsterpartiet3097,2 %2(±0)
KDKristdemokraterna1573,6 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1563,6 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)461,1 %
Övriga partier220,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Robertsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Robertsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Robertsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S39,9 %40,8 %42,3 %37,9 %39,6 %35,4 %
M9,8 %13,5 %11,1 %10,5 %13,2 %15,0 %
SD0,8 %2,4 %6,8 %10,9 %15,4 %14,0 %
C28,2 %20,7 %16,8 %18,5 %12,9 %11,1 %
V6,1 %7,4 %8,9 %10,3 %6,3 %6,9 %
KD6,3 %5,9 %4,6 %5,0 %5,1 %6,6 %
MP3,0 %4,3 %3,4 %2,7 %4,3 %5,9 %
L3,8 %3,8 %2,9 %2,4 %2,1 %2,9 %
Övr2,1 %1,1 %3,1 %1,6 %1,2 %2,1 %
Valdeltagande81,0 %85,3 %85,8 %87,1 %84,3 %84,3 %

Valdeltagande i Robertsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Robertsfors 2026

Så skiljer sig Robertsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 35,4 % i Robertsfors mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,4
  • C +4,0
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • M −4,8
  • SD −3,5
  • L −2,4
  • V −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Robertsfors, från 13,2 % till 15,0 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 35,4 % (−4,2).

  • S −4,2
  • C −1,9
  • M +1,9
  • MP +1,6
  • KD +1,5
  • SD −1,4
  • L +0,9
  • V +0,6

Valdeltagande i Robertsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,3 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Robertsfors på plats 171 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Robertsfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,9 % i Nysätra-Ånäset till 79,8 % i Bygdeå.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Robertsfors (44,3 %) och sitt svagaste i Nysätra-Ånäset (28,1 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Robertsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 11,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.

  • C +11,3
  • SD −5,1
  • KD −3,0
  • MP −2,3
  • M +1,2
  • S +1,0
  • V +0,3

Största parti i Robertsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Robertsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Robertsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,4 %84,3 %
2022Socialdemokraterna39,6 %84,3 %
2018Socialdemokraterna37,9 %87,1 %
2014Socialdemokraterna42,3 %85,8 %
2010Socialdemokraterna40,8 %85,3 %
2006Socialdemokraterna39,9 %81,0 %

Valresultat per valdistrikt i Robertsfors 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Robertsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Robertsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BygdeåS34,3 %S33,8 %79,8 %
Nysätra-ÅnäsetS28,1 %C37,2 %70,9 %
RobertsforsS44,3 %S48,8 %73,5 %
ÖverklintenS32,6 %S33,7 %77,5 %

Utforska valdistrikten i Robertsfors på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026