Valresultat Robertsfors 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Robertsfors med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,6 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Robertsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 5 195
- Avgivna röster
- 4 526
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 703 | 37,9 % |
| CCenterpartiet | 831 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 490 | 10,9 % |
| MModeraterna | 473 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 464 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 226 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 121 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 107 | 2,4 % |
| Övriga partier | 74 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 739 | 39,3 % |
| CCenterpartiet | 1 038 | 23,4 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 9,6 % |
| MModeraterna | 410 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 271 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 266 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 144 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 85 | 1,9 % |
| Övriga partier | 52 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 141 | 47,6 % |
| CCenterpartiet | 1 375 | 30,5 % |
| MModeraterna | 221 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 214 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 212 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 159 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 68 | 1,5 % |
| KK | 58 | 1,3 % |
| Övriga partier | 53 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Robertsfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Robertsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- C
- SD
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 40,8 % | 42,3 % | 37,9 % | 39,6 % | 35,4 % |
| C | 28,2 % | 20,7 % | 16,8 % | 18,5 % | 12,9 % | 11,1 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 6,8 % | 10,9 % | 15,4 % | 14,0 % |
| M | 9,8 % | 13,5 % | 11,1 % | 10,5 % | 13,2 % | 15,0 % |
| V | 6,1 % | 7,4 % | 8,9 % | 10,3 % | 6,3 % | 6,9 % |
| KD | 6,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,6 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,4 % | 2,7 % | 4,3 % | 5,9 % |
| L | 3,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,3 % | 85,8 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Robertsfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Robertsfors 2018
Så skiljer sig Robertsfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 18,5 % i Robertsfors mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,9
- S +9,7
- V +2,3
Svagare än i riket
- M −9,3
- SD −6,6
- L −3,1
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Robertsfors, från 6,8 % till 10,9 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,3 % till 37,9 % (−4,4).
- S −4,4
- SD +4,1
- C +1,7
- FI −1,5
- V +1,4
- MP −0,7
- M −0,6
- L −0,5
Valdeltagande i Robertsfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Robertsfors på plats 154 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Robertsfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,0 % i Robertsfors till 87,0 % i Bygdeå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Robertsfors (49,7 %) och sitt svagaste i Nysätra-Ånäset (28,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Robertsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.
- C +12,0
- S +9,6
- SD −6,2
- M −5,6
- V −5,6
- KD −1,5
Största parti i Robertsfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Robertsfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Robertsfors 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Robertsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygdeå | S | 34,0 % | S | 44,9 % | 87,0 % |
| Nysätra-Ånäset | C | 28,7 % | C | 48,3 % | 82,0 % |
| Robertsfors | S | 49,7 % | S | 63,0 % | 82,0 % |
| Överklinten | S | 35,3 % | C | 43,2 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018