Valresultat Umeå 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Umeå med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 89,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Umeå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 67 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,6 %
- Röstberättigade
- 95 033
- Avgivna röster
- 85 125
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 204 | 34,5 % |
| VVänsterpartiet | 13 244 | 15,7 % |
| MModeraterna | 12 992 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 8 041 | 9,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 253 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 620 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 971 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 786 | 4,5 % |
| Övriga partier | 1 463 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 268 | 31,2 % |
| VVänsterpartiet | 14 548 | 17,3 % |
| MModeraterna | 13 283 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 7 932 | 9,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 168 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 416 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 940 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 903 | 4,6 % |
| ArPArP | 1 471 | 1,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 922 | 1,1 % |
| Övriga partier | 219 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 657 | 30,4 % |
| MModeraterna | 14 613 | 17,3 % |
| VVänsterpartiet | 13 727 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 8 436 | 10,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 873 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 588 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 487 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 203 | 3,8 % |
| Ar PAr P | 3 027 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 761 | 2,1 % |
| Övriga partier | 158 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Umeå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Umeå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har C gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- V
- M
- C
- SD
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % | 35,3 % | 36,2 % | 34,5 % | 39,8 % | 35,8 % |
| V | 8,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 15,7 % | 10,6 % | 11,7 % |
| M | 16,5 % | 20,9 % | 16,5 % | 15,4 % | 14,9 % | 16,0 % |
| C | 10,5 % | 6,8 % | 5,5 % | 9,5 % | 7,9 % | 7,4 % |
| SD | 0,9 % | 2,3 % | 5,7 % | 8,6 % | 10,8 % | 9,2 % |
| MP | 8,9 % | 10,5 % | 8,1 % | 5,5 % | 7,6 % | 10,3 % |
| L | 6,8 % | 6,6 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,8 % |
| KD | 5,6 % | 4,8 % | 3,8 % | 4,5 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 3,4 % | 1,8 % | 7,0 % | 1,7 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,0 % | 88,7 % | 89,6 % | 87,5 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Umeå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Umeå 2018
Så skiljer sig Umeå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 8,6 % i Umeå mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +7,7
- S +6,3
- MP +1,0
- C +0,9
Svagare än i riket
- SD −9,0
- M −4,5
- KD −1,8
- L −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Umeå, från 5,5 % till 9,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 6,0 % till 0,7 % (−5,3).
- FI −5,3
- C +4,0
- V +3,3
- SD +2,9
- MP −2,7
- S −1,6
- M −1,1
- KD +0,7
Valdeltagande i Umeå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,6 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Umeå på plats 39 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Umeå är indelad i 67 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Norra Ersboda till 92,6 % i Tomtebo Södra - Tavleliden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mellan Ersboda (46,9 %) och sitt svagaste i Universitetsområdet (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 65, Vänsterpartiet i 2 av 67 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Umeå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,4 % i kommunvalet mot 34,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- S −4,2
- SD −3,3
- M +1,9
- L +1,1
- KD −0,7
- V +0,6
- C +0,5
- MP −0,0
Största parti i Umeå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Umeå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 88,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Umeå 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 67 valdistrikten i Umeå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen | S | 29,3 % | S | 27,0 % | 89,1 % |
| Berghem Norra | S | 29,7 % | S | 25,4 % | 91,7 % |
| Berghem Sydöstra | S | 27,7 % | V | 25,6 % | 84,9 % |
| Berghem Södra | S | 31,9 % | S | 26,0 % | 86,9 % |
| Brännland | S | 29,7 % | S | 26,1 % | 88,5 % |
| Bullmark | S | 29,0 % | C | 33,2 % | 86,9 % |
| Böleå | S | 33,5 % | S | 29,4 % | 82,6 % |
| Böleäng Västra | S | 44,6 % | S | 42,1 % | 88,5 % |
| Böleäng Östra | S | 33,6 % | S | 31,8 % | 91,1 % |
| Carlshem Västra | S | 37,7 % | S | 31,2 % | 90,3 % |
| Carlshem Östra | S | 32,1 % | S | 25,8 % | 86,6 % |
| Centrum | S | 30,5 % | S | 27,5 % | 81,4 % |
| Centrum Västra | S | 32,1 % | S | 28,4 % | 88,1 % |
| Centrum Östra | S | 27,0 % | S | 22,8 % | 86,6 % |
| Dragonfältet | S | 33,5 % | S | 31,9 % | 87,3 % |
| Ersmark | S | 33,8 % | S | 30,1 % | 91,5 % |
| Grubbe Norra | S | 35,5 % | S | 31,7 % | 88,0 % |
| Grubbe Södra | S | 31,6 % | S | 27,7 % | 89,3 % |
| Haga Norra | S | 27,4 % | S | 25,1 % | 90,0 % |
| Haga Södra | S | 30,0 % | S | 27,0 % | 85,9 % |
| Hissjö | S | 31,6 % | S | 26,2 % | 89,5 % |
| Holmsund Södra | S | 41,3 % | S | 41,7 % | 88,8 % |
| Holmsund Västra | S | 41,4 % | S | 38,5 % | 82,4 % |
| Holmsund Östra | S | 40,3 % | S | 38,5 % | 88,1 % |
| Hörnefors Västra | S | 42,6 % | S | 39,4 % | 85,4 % |
| Hörnefors Östra | S | 40,2 % | S | 36,8 % | 89,8 % |
| Innertavle | S | 38,8 % | S | 34,1 % | 91,8 % |
| Kronoparken | S | 35,9 % | S | 32,9 % | 88,1 % |
| Marieberg | S | 40,9 % | S | 33,6 % | 85,8 % |
| Mariedal | S | 42,7 % | S | 36,0 % | 90,9 % |
| Mariehem | S | 34,2 % | S | 27,7 % | 84,0 % |
| Mariehemsgård | S | 31,7 % | S | 25,8 % | 92,2 % |
| Mariehemshöjd | S | 35,8 % | S | 32,9 % | 81,1 % |
| Mariestrand - Olovsdal | S | 37,8 % | S | 33,3 % | 86,7 % |
| Mellan Ersboda | S | 46,9 % | S | 42,0 % | 81,6 % |
| Norra Ersboda | S | 42,5 % | S | 37,1 % | 78,0 % |
| Nydalahöjd | S | 29,3 % | S | 26,2 % | 85,9 % |
| Obbola | S | 43,3 % | S | 38,0 % | 89,6 % |
| Röbäck | S | 36,3 % | S | 31,4 % | 86,1 % |
| Sandabrånet | S | 36,5 % | S | 32,2 % | 82,5 % |
| Sandbacka | S | 32,5 % | S | 28,2 % | 85,3 % |
| Sandåkern | S | 33,0 % | S | 31,0 % | 88,4 % |
| Sofiehem | S | 29,5 % | S | 22,3 % | 90,6 % |
| Stöcke | S | 32,4 % | S | 29,3 % | 90,3 % |
| Sävar Västra | S | 37,3 % | S | 31,9 % | 88,9 % |
| Sävar Östra | S | 37,6 % | S | 31,7 % | 87,0 % |
| Tavelsjö | S | 29,3 % | C | 25,4 % | 87,0 % |
| Tomtebo | S | 34,8 % | S | 27,9 % | 87,8 % |
| Tomtebo Norra | S | 33,5 % | S | 26,0 % | 91,2 % |
| Tomtebo Södra - Tavleliden | S | 37,6 % | S | 30,8 % | 92,6 % |
| Täfteå | S | 37,8 % | S | 32,4 % | 91,6 % |
| Umedalen Västra | S | 36,1 % | S | 31,4 % | 83,3 % |
| Umedalen Östra | S | 37,6 % | S | 29,8 % | 86,5 % |
| Universitetsområdet | S | 25,0 % | V | 25,3 % | 87,2 % |
| Universitetsområdet Östra | S | 27,2 % | V | 23,9 % | 85,0 % |
| Västerslätt | S | 42,5 % | S | 38,3 % | 91,3 % |
| Västra Ersboda | S | 45,9 % | S | 41,9 % | 83,0 % |
| Västteg | S | 33,1 % | S | 30,4 % | 86,6 % |
| Ytterhiske | S | 35,9 % | S | 30,8 % | 80,0 % |
| Yttersjö | S | 32,4 % | S | 27,9 % | 91,2 % |
| Ålidhem Södra | V | 32,5 % | V | 31,8 % | 83,5 % |
| Ålidhem Västra | S | 27,0 % | S | 23,6 % | 78,4 % |
| Ålidhem Östra | V | 32,3 % | V | 31,0 % | 82,9 % |
| Öbackastrand | S | 31,1 % | S | 25,7 % | 88,2 % |
| Östermalm | S | 31,1 % | S | 25,8 % | 87,8 % |
| Östra Ersboda | S | 39,7 % | S | 33,9 % | 83,3 % |
| Östteg | S | 30,7 % | S | 27,9 % | 88,2 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018