Valresultat Norsjö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Norsjö med 42,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,1 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 3 092
- Avgivna röster
- 2 592
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 079 | 42,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 332 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 276 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 257 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 236 | 9,2 % |
| MModeraterna | 202 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 27 | 1,1 % |
| Övriga partier | 46 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 110 | 43,8 % |
| KDKristdemokraterna | 400 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 282 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 8,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 173 | 6,8 % |
| MModeraterna | 164 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 151 | 6,0 % |
| Övriga partier | 32 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 166 | 45,1 % |
| KDKristdemokraterna | 667 | 25,8 % |
| CCenterpartiet | 238 | 9,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 210 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 204 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 60 | 2,3 % |
| MModeraterna | 32 | 1,2 % |
| Övriga partier | 7 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Norsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,0 procentenheter).
- S
- SD
- C
- V
- KD
- M
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 48,4 % | 50,2 % | 42,2 % | 41,3 % | 39,0 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 9,7 % | 13,0 % | 18,4 % | 15,9 % |
| C | 15,4 % | 9,9 % | 8,3 % | 10,8 % | 6,1 % | 5,8 % |
| V | 9,7 % | 12,5 % | 12,3 % | 10,0 % | 6,4 % | 5,8 % |
| KD | 9,1 % | 5,9 % | 4,9 % | 9,2 % | 8,5 % | 10,1 % |
| M | 7,3 % | 11,3 % | 8,6 % | 7,9 % | 13,4 % | 15,3 % |
| L | 4,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| MP | 1,4 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 76,7 % | 81,4 % | 83,0 % | 83,8 % | 83,1 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Norsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norsjö 2018
Så skiljer sig Norsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 42,2 % i Norsjö mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 13,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,9
- KD +2,9
- C +2,2
- V +2,0
Svagare än i riket
- M −11,9
- SD −4,6
- MP −3,4
- L −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Kristdemokraterna mest i Norsjö, från 4,9 % till 9,2 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,2 % till 42,2 % (−8,0).
- S −8,0
- KD +4,3
- SD +3,3
- C +2,5
- V −2,2
- M −0,7
- L +0,4
- MP −0,2
Valdeltagande i Norsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,8 %, vilket är 3,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Norsjö på plats 268 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Norsjö är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Norsjö till 83,3 % i Norsjövallen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norsjö (44,8 %) och sitt svagaste i Norsjövallen (35,3 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norsjö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 25,8 % i kommunvalet mot 9,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,6 procentenheter.
- KD +16,6
- SD −10,7
- M −6,7
- L +4,1
- S +2,9
- V −2,2
- C −1,6
Största parti i Norsjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norsjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 83,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 81,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 76,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Norsjö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Norsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bastuträsk | S | 41,4 % | S | 43,5 % | 82,4 % |
| Norsjö | S | 44,8 % | S | 47,6 % | 79,9 % |
| Norsjövallen | S | 35,3 % | S | 38,6 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018