Valresultat Norsjö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Norsjö med 41,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,0 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 3 048
- Avgivna röster
- 2 533
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 034 | 41,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 461 | 18,4 % |
| MModeraterna | 335 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 214 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 160 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 153 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 91 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 1,2 % |
| Övriga partier | 26 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 995 | 41,1 % |
| MModeraterna | 379 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 340 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 214 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 166 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 4,3 % |
| Övriga partier | 31 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 130 | 45,0 % |
| MModeraterna | 440 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 436 | 17,3 % |
| VVänsterpartiet | 177 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 144 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 28 | 1,1 % |
| Övriga partier | 7 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Norsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 48,4 % | 50,2 % | 42,2 % | 41,3 % | 39,0 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 9,7 % | 13,0 % | 18,4 % | 15,9 % |
| M | 7,3 % | 11,3 % | 8,6 % | 7,9 % | 13,4 % | 15,3 % |
| KD | 9,1 % | 5,9 % | 4,9 % | 9,2 % | 8,5 % | 10,1 % |
| V | 9,7 % | 12,5 % | 12,3 % | 10,0 % | 6,4 % | 5,8 % |
| C | 15,4 % | 9,9 % | 8,3 % | 10,8 % | 6,1 % | 5,8 % |
| L | 4,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,5 % |
| MP | 1,4 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 2,2 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 76,7 % | 81,4 % | 83,0 % | 83,8 % | 83,1 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Norsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norsjö 2022
Så skiljer sig Norsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 41,3 % i Norsjö mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,0
- KD +3,2
Svagare än i riket
- M −5,7
- MP −3,9
- SD −2,1
- L −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Moderaterna mest i Norsjö, från 7,9 % till 13,4 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,8 % till 6,1 % (−4,7).
- M +5,5
- SD +5,4
- C −4,7
- V −3,7
- S −0,9
- KD −0,7
- L −0,4
- MP +0,1
Valdeltagande i Norsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Norsjö på plats 226 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norsjö är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Bastuträsk till 80,9 % i Norsjö Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norsjö Södra (42,3 %) och sitt svagaste i Norsjö Norra (40,1 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,7 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- SD −12,7
- KD +8,8
- C −5,0
- M +4,1
- S +3,7
- L +2,4
- V +0,7
Största parti i Norsjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norsjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 83,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 81,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 76,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Norsjö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Norsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bastuträsk | S | 41,5 % | S | 42,9 % | 79,3 % |
| Norsjö Norra | S | 40,1 % | S | 45,8 % | 79,4 % |
| Norsjö Södra | S | 42,3 % | S | 45,4 % | 80,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022