Valresultat Vindeln 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vindeln med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vindeln ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 4 091
- Avgivna röster
- 3 430
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 152 | 34,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 735 | 21,7 % |
| MModeraterna | 564 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 326 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 212 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 179 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 97 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 2,5 % |
| Övriga partier | 38 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 095 | 32,4 % |
| MModeraterna | 712 | 21,1 % |
| CCenterpartiet | 498 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 393 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 283 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 228 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 80 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 67 | 2,0 % |
| Övriga partier | 19 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 332 | 38,9 % |
| MModeraterna | 789 | 23,1 % |
| CCenterpartiet | 518 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 274 | 8,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 257 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 168 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 56 | 1,6 % |
| Övriga partier | 26 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Vindeln 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vindeln i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 41,1 % | 39,9 % | 32,4 % | 34,0 % | 30,8 % |
| SD | 1,2 % | 3,2 % | 9,7 % | 16,0 % | 21,7 % | 18,2 % |
| M | 16,3 % | 20,3 % | 15,3 % | 14,8 % | 16,6 % | 18,5 % |
| C | 19,5 % | 13,0 % | 11,0 % | 14,6 % | 9,6 % | 9,1 % |
| KD | 8,7 % | 6,7 % | 6,0 % | 7,3 % | 6,3 % | 8,1 % |
| V | 4,7 % | 5,8 % | 7,9 % | 8,1 % | 5,3 % | 5,8 % |
| MP | 2,3 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,9 % | 4,4 % |
| L | 5,8 % | 5,8 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 75,6 % | 82,6 % | 85,0 % | 84,9 % | 83,8 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Vindeln 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vindeln 2022
Så skiljer sig Vindeln från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,0 % i Vindeln mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,7
- C +2,9
- SD +1,2
- KD +0,9
Svagare än i riket
- M −2,5
- MP −2,2
- L −2,1
- V −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vindeln, från 16,0 % till 21,7 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,6 % till 9,6 % (−5,0).
- SD +5,7
- C −5,0
- V −2,8
- M +1,8
- S +1,6
- KD −1,1
- MP +0,9
- L −0,1
Valdeltagande i Vindeln
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vindeln på plats 201 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vindeln är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Hällnäs till 80,4 % i Vindelns östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vindelns västra (40,6 %) och sitt svagaste i Tvärålund (26,7 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vindeln är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,5 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,2 procentenheter.
- SD −14,2
- M +6,4
- C +5,5
- S +5,0
- KD +1,8
- V −0,4
Största parti i Vindeln sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vindeln i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 75,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vindeln 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vindeln. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hällnäs | S | 37,2 % | S | 44,1 % | 77,6 % |
| Tvärålund | S | 26,7 % | M | 30,5 % | 80,3 % |
| Vindelns västra | S | 40,6 % | S | 47,0 % | 78,4 % |
| Vindelns östra | S | 30,7 % | S | 38,3 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022