Valresultat Robertsfors 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Robertsfors med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,7 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Robertsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 5 172
- Avgivna röster
- 4 359
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 703 | 39,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 661 | 15,4 % |
| MModeraterna | 567 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 556 | 12,9 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 219 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 184 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 90 | 2,1 % |
| Övriga partier | 50 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 667 | 39,2 % |
| CCenterpartiet | 758 | 17,8 % |
| MModeraterna | 610 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 411 | 9,7 % |
| VVänsterpartiet | 349 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 245 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 102 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 79 | 1,9 % |
| Övriga partier | 32 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 838 | 42,7 % |
| CCenterpartiet | 1 161 | 27,0 % |
| MModeraterna | 426 | 9,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 341 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 207 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 163 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 72 | 1,7 % |
| KommuKommunistiska Partiet | 47 | 1,1 % |
| Övriga partier | 48 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Robertsfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Robertsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 40,8 % | 42,3 % | 37,9 % | 39,6 % | 35,4 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 6,8 % | 10,9 % | 15,4 % | 14,0 % |
| M | 9,8 % | 13,5 % | 11,1 % | 10,5 % | 13,2 % | 15,0 % |
| C | 28,2 % | 20,7 % | 16,8 % | 18,5 % | 12,9 % | 11,1 % |
| V | 6,1 % | 7,4 % | 8,9 % | 10,3 % | 6,3 % | 6,9 % |
| KD | 6,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,6 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,4 % | 2,7 % | 4,3 % | 5,9 % |
| L | 3,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,3 % | 85,8 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Robertsfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Robertsfors 2022
Så skiljer sig Robertsfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 39,6 % i Robertsfors mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,3
- C +6,2
Svagare än i riket
- M −5,9
- SD −5,2
- L −2,5
- MP −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Robertsfors, från 10,9 % till 15,4 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,5 % till 12,9 % (−5,6).
- C −5,6
- SD +4,4
- V −4,0
- M +2,6
- S +1,6
- MP +1,6
- L −0,3
- KD +0,1
Valdeltagande i Robertsfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Robertsfors på plats 181 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Robertsfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,0 % i Nysätra-Ånäset till 83,3 % i Överklinten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Robertsfors (48,5 %) och sitt svagaste i Nysätra-Ånäset (30,5 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Robertsfors är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,0 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,1 procentenheter.
- C +14,1
- SD −7,4
- M −3,3
- S +3,1
- MP −2,6
- V −1,5
- KD −1,3
Största parti i Robertsfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Robertsfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Robertsfors 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Robertsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygdeå | S | 37,7 % | S | 41,1 % | 82,3 % |
| Nysätra-Ånäset | S | 30,5 % | C | 43,8 % | 80,0 % |
| Robertsfors | S | 48,5 % | S | 56,2 % | 80,7 % |
| Överklinten | S | 36,7 % | S | 38,5 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022