Valresultat Sorsele 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sorsele med 39,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (35,9 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sorsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Sorsele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,3 %
Röstberättigade
1 843
Avgivna röster
1 499
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Sorsele

Riksdagsvalet 2022 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna57139,2 %
SDSverigedemokraterna31721,8 %
MModeraterna16611,4 %
CCenterpartiet1137,8 %
VVänsterpartiet1077,3 %
KDKristdemokraterna1037,1 %
MPMiljöpartiet de gröna332,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)322,2 %
Övriga partier151,0 %

Regionvalet 2022 i Sorsele

Regionvalet 2022 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna49134,7 %
CCenterpartiet20614,5 %
MModeraterna19914,0 %
VVänsterpartiet18913,3 %
SDSverigedemokraterna15010,6 %
KDKristdemokraterna1309,2 %
MPMiljöpartiet de gröna241,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)231,6 %
Övriga partier50,4 %

Kommunvalet 2022 i Sorsele

Kommunvalet 2022 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VVänsterpartiet52035,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna51535,5 %
MModeraterna20914,4 %
CCenterpartiet16911,7 %
KDKristdemokraterna211,4 %
Övriga partier161,1 %

Partiernas utveckling i Sorsele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sorsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sorsele per valår
Parti200620102014201820222026
S41,3 %42,4 %39,5 %35,7 %39,2 %29,8 %
SD1,5 %4,0 %13,2 %15,5 %21,8 %22,6 %
M12,7 %15,3 %11,3 %11,0 %11,4 %14,4 %
C18,1 %11,4 %9,6 %12,2 %7,8 %7,7 %
V8,1 %11,9 %13,5 %12,7 %7,3 %5,0 %
KD9,1 %7,5 %5,9 %6,9 %7,1 %8,2 %
MP2,9 %3,3 %3,0 %2,0 %2,3 %7,5 %
L4,0 %3,5 %1,7 %1,9 %2,2 %2,4 %
Övr2,2 %0,8 %2,2 %2,1 %1,0 %2,5 %
Valdeltagande72,8 %77,4 %79,5 %80,8 %81,3 %83,5 %

Valdeltagande i Sorsele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sorsele 2022

Så skiljer sig Sorsele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 39,2 % i Sorsele mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,9
  • KD +1,7
  • SD +1,2
  • C +1,0

Svagare än i riket

  • M −7,7
  • MP −2,8
  • L −2,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sorsele, från 15,5 % till 21,8 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 12,7 % till 7,3 % (−5,4).

  • SD +6,3
  • V −5,4
  • C −4,5
  • S +3,5
  • M +0,4
  • MP +0,3
  • L +0,3
  • KD +0,1

Valdeltagande i Sorsele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,3 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sorsele på plats 260 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sorsele är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 35,9 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 28,5 procentenheter.

  • V +28,5
  • KD −5,6
  • C +3,9
  • S −3,7
  • M +3,0

Största parti i Sorsele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sorsele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sorsele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,8 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna35,7 %80,8 %
2014Socialdemokraterna39,5 %79,5 %
2010Socialdemokraterna42,4 %77,4 %
2006Socialdemokraterna41,3 %72,8 %

Valresultat per valdistrikt i Sorsele 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Sorsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sorsele, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GargnäsS36,7 %S34,0 %68,5 %
SorseleS39,0 %V39,0 %71,5 %

Utforska valdistrikten i Sorsele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022