Valresultat Vilhelmina 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vilhelmina med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vilhelmina ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,7 %
- Röstberättigade
- 5 093
- Avgivna röster
- 4 162
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 438 | 35,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 051 | 25,8 % |
| MModeraterna | 430 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 364 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 319 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 265 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 83 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 59 | 1,4 % |
| Övriga partier | 71 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 147 | 29,0 % |
| KDKristdemokraterna | 702 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 569 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 467 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 436 | 11,0 % |
| MModeraterna | 431 | 10,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 112 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 57 | 1,4 % |
| Övriga partier | 37 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 112 | 27,9 % |
| KDKristdemokraterna | 893 | 22,4 % |
| CCenterpartiet | 439 | 11,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 436 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 434 | 10,9 % |
| MModeraterna | 366 | 9,2 % |
| PAPolitiskt Alternativ | 263 | 6,6 % |
| Övriga partier | 48 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Vilhelmina 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vilhelmina i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+9,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % | 51,8 % | 45,9 % | 37,3 % | 35,2 % | 32,0 % |
| SD | 1,4 % | 4,3 % | 12,7 % | 16,3 % | 25,8 % | 22,8 % |
| M | 8,8 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,5 % | 10,5 % | 11,4 % |
| KD | 10,1 % | 6,1 % | 5,5 % | 7,3 % | 8,9 % | 10,6 % |
| V | 8,9 % | 8,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 7,8 % | 6,8 % |
| C | 12,9 % | 6,7 % | 8,0 % | 14,2 % | 6,5 % | 6,5 % |
| MP | 2,2 % | 2,8 % | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 5,4 % |
| Övr | 2,5 % | 3,6 % | 2,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 2,1 % |
| L | 6,0 % | 4,7 % | 2,6 % | 1,8 % | 1,4 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 84,1 % | 84,4 % | 84,4 % | 81,7 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Vilhelmina 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vilhelmina 2022
Så skiljer sig Vilhelmina från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 10,5 % i Vilhelmina mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,2
- S +4,9
- KD +3,6
- V +1,1
Svagare än i riket
- M −8,6
- L −3,2
- MP −3,0
- C −0,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vilhelmina, från 16,3 % till 25,8 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,2 % till 6,5 % (−7,7).
- SD +9,5
- C −7,7
- M +3,1
- V −3,0
- Fi −2,2
- S −2,0
- KD +1,6
- MP +0,9
Valdeltagande i Vilhelmina
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,7 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vilhelmina på plats 254 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vilhelmina är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,4 % i Dikanäs till 81,7 % i Lövliden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dikanäs (40,2 %) och sitt svagaste i Latikberg (27,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vilhelmina är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,9 % i kommunvalet mot 25,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,8 procentenheter.
- SD −14,8
- KD +13,5
- S −7,4
- C +4,5
- V +3,1
- M −1,4
Största parti i Vilhelmina sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vilhelmina i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vilhelmina 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vilhelmina. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baksjönäs | S | 39,0 % | S | 35,7 % | 75,2 % |
| Dikanäs | S | 40,2 % | S | 25,5 % | 71,4 % |
| Latikberg | SD | 30,2 % | S | 28,1 % | 78,1 % |
| Lövliden | S | 37,5 % | S | 28,3 % | 81,7 % |
| Nästansjö | SD | 34,9 % | KD | 27,2 % | 73,7 % |
| Skansholm | SD | 32,1 % | KD | 34,8 % | 75,7 % |
| Vilhelmina | S | 37,3 % | S | 28,8 % | 75,6 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | S | 34,2 % | S | 25,8 % | 71,6 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022