Valresultat Vilhelmina 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vilhelmina med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,2 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vilhelmina ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 5 244
- Avgivna röster
- 4 428
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 632 | 37,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 712 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 623 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 472 | 10,8 % |
| MModeraterna | 327 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 319 | 7,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 98 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 79 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 49 | 1,1 % |
| Övriga partier | 65 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 438 | 33,7 % |
| CCenterpartiet | 1 083 | 25,4 % |
| KDKristdemokraterna | 526 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 419 | 9,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 351 | 8,2 % |
| MModeraterna | 230 | 5,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 89 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 77 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 | 1,1 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Kommunvalet 2018 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 573 | 36,2 % |
| CCenterpartiet | 1 271 | 29,2 % |
| KDKristdemokraterna | 476 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 259 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 222 | 5,1 % |
| PAPA | 208 | 4,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 175 | 4,0 % |
| MModeraterna | 134 | 3,1 % |
| Övriga partier | 29 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Vilhelmina 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vilhelmina i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,6 procentenheter).
- S
- SD
- C
- V
- M
- KD
- Övr
- Fi
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % | 51,8 % | 45,9 % | 37,3 % | 35,2 % | 32,0 % |
| SD | 1,4 % | 4,3 % | 12,7 % | 16,3 % | 25,8 % | 22,8 % |
| C | 12,9 % | 6,7 % | 8,0 % | 14,2 % | 6,5 % | 6,5 % |
| V | 8,9 % | 8,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 7,8 % | 6,8 % |
| M | 8,8 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,5 % | 10,5 % | 11,4 % |
| KD | 10,1 % | 6,1 % | 5,5 % | 7,3 % | 8,9 % | 10,6 % |
| Övr | 4,3 % | 6,4 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,8 % | 7,4 % |
| Fi | 0,5 % | 0,0 % | 1,9 % | 2,2 % | 0,0 % | 0,0 % |
| L | 6,0 % | 4,7 % | 2,6 % | 1,8 % | 1,4 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 84,1 % | 84,4 % | 84,4 % | 81,7 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Vilhelmina 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vilhelmina 2018
Så skiljer sig Vilhelmina från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 7,5 % i Vilhelmina mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 12,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,0
- C +5,6
- V +2,8
- FI +1,8
Svagare än i riket
- M −12,4
- L −3,7
- MP −3,3
- SD −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Vilhelmina, från 8,0 % till 14,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,9 % till 37,3 % (−8,6).
- S −8,6
- C +6,2
- SD +3,6
- KD +1,8
- M −1,6
- MP −1,4
- L −0,8
- FI +0,3
Valdeltagande i Vilhelmina
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,4 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vilhelmina på plats 257 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vilhelmina är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Dikanäs till 86,1 % i Lövliden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Baksjönäs (42,5 %) och sitt svagaste i Latikberg (28,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vilhelmina är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,2 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,0 procentenheter.
- C +15,0
- SD −11,2
- V −4,8
- M −4,4
- KD +3,7
- S −1,1
Största parti i Vilhelmina sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vilhelmina i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vilhelmina 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vilhelmina. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baksjönäs | S | 42,5 % | S | 39,1 % | 81,2 % |
| Dikanäs | S | 40,7 % | S | 37,4 % | 78,5 % |
| Latikberg | S | 28,9 % | C | 33,8 % | 82,5 % |
| Lövliden | S | 33,7 % | S | 31,9 % | 86,1 % |
| Nästansjö | S | 30,0 % | C | 33,9 % | 79,8 % |
| Skansholm | S | 34,8 % | S | 37,2 % | 79,4 % |
| Vilhelmina | S | 40,7 % | S | 38,8 % | 81,4 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | S | 35,7 % | S | 39,9 % | 81,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018