Valresultat Vilhelmina 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vilhelmina med 47,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,3 %). Valdeltagandet var 78,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vilhelmina ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,6 %
- Röstberättigade
- 5 734
- Avgivna röster
- 4 509
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 084 | 47,1 % |
| CCenterpartiet | 569 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 446 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 8,9 % |
| MModeraterna | 391 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 97 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 64 | 1,4 % |
| Övriga partier | 110 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 918 | 44,3 % |
| CCenterpartiet | 655 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 585 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 406 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 361 | 8,3 % |
| MModeraterna | 298 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 52 | 1,2 % |
| Övriga partier | 53 | 1,2 % |
Kommunvalet 2006 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 853 | 41,3 % |
| CCenterpartiet | 838 | 18,7 % |
| KDKristdemokraterna | 659 | 14,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 483 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 376 | 8,4 % |
| MModeraterna | 223 | 5,0 % |
| Övriga partier | 52 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Vilhelmina 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vilhelmina i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- KD
- V
- M
- L
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % | 51,8 % | 45,9 % | 37,3 % | 35,2 % | 32,0 % |
| C | 12,9 % | 6,7 % | 8,0 % | 14,2 % | 6,5 % | 6,5 % |
| KD | 10,1 % | 6,1 % | 5,5 % | 7,3 % | 8,9 % | 10,6 % |
| V | 8,9 % | 8,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 7,8 % | 6,8 % |
| M | 8,8 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,5 % | 10,5 % | 11,4 % |
| L | 6,0 % | 4,7 % | 2,6 % | 1,8 % | 1,4 % | 2,4 % |
| Övr | 2,5 % | 3,6 % | 2,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 2,1 % |
| MP | 2,2 % | 2,8 % | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 5,4 % |
| SD | 1,4 % | 4,3 % | 12,7 % | 16,3 % | 25,8 % | 22,8 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 84,1 % | 84,4 % | 84,4 % | 81,7 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Vilhelmina 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vilhelmina 2006
Så skiljer sig Vilhelmina från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 8,8 % i Vilhelmina mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 17,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,9
- C +5,0
- KD +3,5
- V +3,1
Svagare än i riket
- M −17,2
- MP −3,0
- FP −1,5
- SD −1,5
Valdeltagande i Vilhelmina
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,6 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vilhelmina på plats 206 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vilhelmina är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,1 % i Vilhelmina-Saxnäs till 83,4 % i Latikberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Baksjönäs (50,7 %) och sitt svagaste i Dikanäs (37,8 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vilhelmina är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,7 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- C +5,8
- S −5,8
- FP +4,8
- KD +4,6
- M −3,9
- V −0,6
Största parti i Vilhelmina sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vilhelmina i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vilhelmina 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vilhelmina. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baksjönäs | S | 50,7 % | S | 46,3 % | 80,2 % |
| Dikanäs | S | 37,8 % | S | 37,6 % | 76,2 % |
| Latikberg | S | 41,0 % | S | 36,4 % | 83,4 % |
| Lövliden | S | 46,2 % | S | 36,7 % | 80,4 % |
| Nästansjö | S | 43,0 % | S | 39,7 % | 81,2 % |
| Skansholm | S | 48,4 % | S | 39,8 % | 77,3 % |
| Vilhelmina | S | 50,5 % | S | 42,8 % | 78,1 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | S | 43,2 % | S | 41,7 % | 68,1 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006