Valresultat Åsele 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Åsele med 50,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,0 %). Valdeltagandet var 77,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,6 %
- Röstberättigade
- 2 601
- Avgivna röster
- 2 018
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 012 | 50,8 % |
| CCenterpartiet | 322 | 16,2 % |
| MModeraterna | 195 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 139 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 131 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 96 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 33 | 1,7 % |
| JLJL | 20 | 1,0 % |
| Övriga partier | 44 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 975 | 50,2 % |
| CCenterpartiet | 352 | 18,1 % |
| KDKristdemokraterna | 170 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 147 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 137 | 7,1 % |
| MModeraterna | 117 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 24 | 1,2 % |
| Övriga partier | 20 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 973 | 47,0 % |
| ÅSPÅSP | 371 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 298 | 14,4 % |
| KDKristdemokraterna | 158 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 101 | 4,9 % |
| MModeraterna | 49 | 2,4 % |
| Övriga partier | 20 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Åsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- L
- Övr
- SD
- JL
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,8 % | 51,2 % | 44,8 % | 40,3 % | 37,7 % | 32,7 % |
| C | 16,2 % | 9,6 % | 10,6 % | 16,7 % | 10,0 % | 8,3 % |
| M | 9,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 8,7 % | 12,9 % | 13,3 % |
| V | 7,0 % | 7,4 % | 9,1 % | 8,6 % | 5,4 % | 5,3 % |
| KD | 6,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,8 % | 5,3 % | 8,7 % |
| L | 4,8 % | 5,8 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % |
| Övr | 2,2 % | 3,0 % | 4,3 % | 2,8 % | 3,1 % | 4,9 % |
| SD | 1,7 % | 3,9 % | 10,9 % | 15,5 % | 22,4 % | 22,2 % |
| JL | 1,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 83,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 82,0 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Åsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åsele 2006
Så skiljer sig Åsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 9,8 % i Åsele mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 16,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,6
- C +8,3
- V +1,1
- JL +0,5
Svagare än i riket
- M −16,3
- FP −2,7
- SD −1,3
- KD −0,0
Valdeltagande i Åsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,6 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Åsele på plats 231 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åsele är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 2,4 % i kommunvalet mot 9,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- M −7,4
- S −3,8
- V −2,1
- C −1,8
- KD +1,0
- FP +0,1
Största parti i Åsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Åsele 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Åsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åsele C | S | 52,5 % | S | 46,7 % | 79,0 % |
| Åsele omland | S | 48,8 % | S | 46,6 % | 76,0 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006