Valresultat Storuman 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Storuman med 40,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 73,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storuman ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 73,3 %
- Röstberättigade
- 5 172
- Avgivna röster
- 3 789
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 521 | 40,9 % |
| MModeraterna | 578 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 461 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 369 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 315 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 228 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 45 | 1,2 % |
| JLJL | 42 | 1,1 % |
| Övriga partier | 55 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 488 | 41,2 % |
| MModeraterna | 497 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 480 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 414 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 344 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 292 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 60 | 1,7 % |
| Övriga partier | 35 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Storuman
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 437 | 37,2 % |
| VVänsterpartiet | 543 | 14,1 % |
| MModeraterna | 510 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 503 | 13,0 % |
| KDKristdemokraterna | 448 | 11,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 344 | 8,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 | 1,2 % |
| Övriga partier | 31 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Storuman 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Storuman i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 42,2 % | 40,4 % | 34,4 % | 34,4 % | 30,6 % |
| M | 15,6 % | 18,2 % | 13,1 % | 12,1 % | 13,1 % | 15,4 % |
| C | 12,4 % | 9,7 % | 9,4 % | 10,9 % | 6,4 % | 6,6 % |
| KD | 9,9 % | 7,6 % | 6,5 % | 7,9 % | 7,9 % | 9,0 % |
| V | 8,5 % | 8,9 % | 10,2 % | 10,9 % | 7,1 % | 5,9 % |
| L | 6,1 % | 5,5 % | 4,0 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % |
| MP | 2,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 2,1 % | 3,2 % | 6,1 % |
| Övr | 2,7 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,3 % | 0,8 % | 2,0 % |
| SD | 1,2 % | 3,3 % | 11,6 % | 17,0 % | 23,1 % | 21,1 % |
| Valdeltagande | 73,3 % | 78,7 % | 81,3 % | 83,2 % | 81,6 % | 79,8 % |
Valdeltagande i Storuman 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Storuman 2006
Så skiljer sig Storuman från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 15,6 % i Storuman mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,7
- C +4,5
- KD +3,3
- V +2,6
Svagare än i riket
- M −10,5
- MP −2,5
- SD −1,7
- FP −1,4
Valdeltagande i Storuman
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 73,3 %, vilket är 7,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Storuman på plats 285 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Storuman är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Vallnäs till 79,1 % i Luspen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vallnäs (45,6 %) och sitt svagaste i Hemavan (31,5 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storuman är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 8,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- V +5,6
- S −3,7
- FP +2,8
- M −2,4
- KD +1,7
- C +0,6
Största parti i Storuman sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Storuman i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 79,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 78,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 73,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Storuman 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Storuman. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarn | S | 41,9 % | S | 36,9 % | 72,6 % |
| Hemavan | S | 31,5 % | S | 27,2 % | 71,6 % |
| Luspen | S | 45,4 % | S | 44,3 % | 79,1 % |
| Slussfors | S | 37,5 % | S | 32,7 % | 77,4 % |
| Stensele | S | 42,2 % | S | 40,3 % | 75,3 % |
| Tärnaby | S | 33,9 % | S | 28,6 % | 73,2 % |
| Vallnäs | S | 45,6 % | S | 41,3 % | 66,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006