Valresultat Vännäs 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 42,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,5 %). Valdeltagandet var 78,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,2 %
- Röstberättigade
- 6 346
- Avgivna röster
- 4 962
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 098 | 42,7 % |
| CCenterpartiet | 899 | 18,3 % |
| MModeraterna | 610 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 409 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 208 | 4,2 % |
| Övriga partier | 131 | 2,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 045 | 42,8 % |
| CCenterpartiet | 837 | 17,5 % |
| MModeraterna | 516 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 441 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 371 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 305 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 3,2 % |
| ÖVRövriga partier | 65 | 1,4 % |
| Övriga partier | 41 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Vännäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 064 | 41,5 % |
| CCenterpartiet | 1 101 | 22,1 % |
| VVänsterpartiet | 536 | 10,8 % |
| MModeraterna | 432 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 310 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 2,8 % |
| Övriga partier | 24 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,7 % | 40,8 % | 39,8 % | 34,6 % | 36,6 % | 32,7 % |
| C | 18,3 % | 11,3 % | 10,6 % | 13,1 % | 9,1 % | 8,3 % |
| M | 12,4 % | 18,3 % | 12,8 % | 12,7 % | 15,0 % | 16,1 % |
| V | 8,3 % | 10,4 % | 12,3 % | 13,1 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 6,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,9 % | 6,8 % |
| L | 4,4 % | 5,3 % | 3,4 % | 2,8 % | 2,2 % | 3,7 % |
| MP | 4,2 % | 5,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 4,5 % | 5,5 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,4 % | 2,2 % |
| SD | 0,9 % | 2,6 % | 8,5 % | 13,2 % | 18,4 % | 16,1 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 84,6 % | 85,9 % | 86,6 % | 84,3 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Vännäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vännäs 2006
Så skiljer sig Vännäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 12,4 % i Vännäs mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +10,4
- S +7,5
- V +2,5
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −13,6
- FP −3,1
- MP −0,9
Valdeltagande i Vännäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,2 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vännäs på plats 219 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Vännäs C till 85,2 % i Östra byaområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vännäs S (49,2 %) och sitt svagaste i Östra byaområdet (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Centerpartiet i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,1 % i kommunvalet mot 18,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- C +3,8
- M −3,7
- V +2,5
- FP +1,8
- MP −1,4
- S −1,2
- KD +0,3
Största parti i Vännäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,7 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vännäs C | S | 46,9 % | S | 48,2 % | 72,9 % |
| Vännäs S | S | 49,2 % | S | 47,3 % | 77,0 % |
| Vännäs V | S | 40,8 % | S | 38,4 % | 76,5 % |
| Vännäsby | S | 46,2 % | S | 42,4 % | 82,9 % |
| Östra byaområdet | C | 26,2 % | C | 31,2 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006