Valresultat Vindeln 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vindeln med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 75,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vindeln ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Vindeln på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
75,6 %
Röstberättigade
4 521
Avgivna röster
3 420
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2006 i Vindeln

Riksdagsvalet 2006 i Vindeln: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 31639,0 %
CCenterpartiet65819,5 %
MModeraterna55016,3 %
KDKristdemokraterna2928,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1975,8 %
VVänsterpartiet1594,7 %
MPMiljöpartiet de gröna772,3 %
SDSverigedemokraterna411,2 %
Övriga partier792,3 %

Landstingsvalet 2006 i Vindeln

Landstingsvalet 2006 i Vindeln: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 26738,7 %
KDKristdemokraterna54916,8 %
CCenterpartiet54616,7 %
MModeraterna48714,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1935,9 %
VVänsterpartiet1293,9 %
MPMiljöpartiet de gröna551,7 %
SDSverigedemokraterna351,1 %
Övriga partier130,4 %

Kommunvalet 2006 i Vindeln

Kommunvalet 2006 i Vindeln: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25236,4 %
CCenterpartiet90226,2 %
MModeraterna59817,4 %
KDKristdemokraterna3089,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1765,1 %
VVänsterpartiet1494,3 %
Övriga partier531,5 %

Partiernas utveckling i Vindeln 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vindeln i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • M
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
  • MP
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vindeln per valår
Parti200620102014201820222026
S39,0 %41,1 %39,9 %32,4 %34,0 %30,8 %
C19,5 %13,0 %11,0 %14,6 %9,6 %9,1 %
M16,3 %20,3 %15,3 %14,8 %16,6 %18,5 %
KD8,7 %6,7 %6,0 %7,3 %6,3 %8,1 %
L5,8 %5,8 %3,7 %2,7 %2,5 %3,4 %
V4,7 %5,8 %7,9 %8,1 %5,3 %5,8 %
Övr2,4 %1,0 %3,5 %2,0 %1,1 %1,8 %
MP2,3 %3,1 %3,0 %2,0 %2,9 %4,4 %
SD1,2 %3,2 %9,7 %16,0 %21,7 %18,2 %
Valdeltagande75,6 %82,6 %85,0 %84,9 %83,8 %83,7 %

Valdeltagande i Vindeln 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vindeln 2006

Så skiljer sig Vindeln från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 19,5 % i Vindeln mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +11,6
  • S +3,8
  • KD +2,0

Svagare än i riket

  • M −9,8
  • MP −2,9
  • SD −1,7
  • FP −1,7

Valdeltagande i Vindeln

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,6 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vindeln på plats 268 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vindeln är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,1 % i Hällnäs till 77,3 % i Vindelns östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vindelns västra (42,9 %) och sitt svagaste i Vindelns östra (35,2 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vindeln är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,2 % i kommunvalet mot 19,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • C +6,7
  • S −2,6
  • M +1,1
  • FP −0,7
  • V −0,4
  • KD +0,3

Största parti i Vindeln sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vindeln i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vindeln per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %83,7 %
2022Socialdemokraterna34,0 %83,8 %
2018Socialdemokraterna32,4 %84,9 %
2014Socialdemokraterna39,9 %85,0 %
2010Socialdemokraterna41,1 %82,6 %
2006Socialdemokraterna39,0 %75,6 %

Valresultat per valdistrikt i Vindeln 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vindeln. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vindeln, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HällnäsS40,9 %S37,2 %73,1 %
TvärålundS36,1 %S32,0 %75,3 %
Vindelns västraS42,9 %S39,9 %76,8 %
Vindelns östraS35,2 %S34,3 %77,3 %

Utforska valdistrikten i Vindeln på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006