Valresultat Vindeln 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vindeln med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vindeln ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 4 421
- Avgivna röster
- 3 651
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 488 | 41,1 % |
| MModeraterna | 734 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 470 | 13,0 % |
| KDKristdemokraterna | 244 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 211 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 117 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 111 | 3,1 % |
| Övriga partier | 35 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 526 | 43,3 % |
| MModeraterna | 565 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 477 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 424 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 55 | 1,6 % |
| Övriga partier | 23 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Vindeln
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 496 | 41,7 % |
| CCenterpartiet | 790 | 22,0 % |
| MModeraterna | 644 | 17,9 % |
| KDKristdemokraterna | 231 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 172 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 142 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 75 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 37 | 1,0 % |
| Övriga partier | 3 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Vindeln 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vindeln i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−6,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 41,1 % | 39,9 % | 32,4 % | 34,0 % | 30,8 % |
| M | 16,3 % | 20,3 % | 15,3 % | 14,8 % | 16,6 % | 18,5 % |
| C | 19,5 % | 13,0 % | 11,0 % | 14,6 % | 9,6 % | 9,1 % |
| KD | 8,7 % | 6,7 % | 6,0 % | 7,3 % | 6,3 % | 8,1 % |
| V | 4,7 % | 5,8 % | 7,9 % | 8,1 % | 5,3 % | 5,8 % |
| L | 5,8 % | 5,8 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,4 % |
| SD | 1,2 % | 3,2 % | 9,7 % | 16,0 % | 21,7 % | 18,2 % |
| MP | 2,3 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,9 % | 4,4 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 75,6 % | 82,6 % | 85,0 % | 84,9 % | 83,8 % | 83,7 % |
Valdeltagande i Vindeln 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vindeln 2010
Så skiljer sig Vindeln från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,1 % i Vindeln mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,4
- C +6,4
- KD +1,1
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −9,8
- MP −4,3
- SD −2,5
- FP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vindeln, från 16,3 % till 20,3 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,5 % till 13,0 % (−6,5).
- C −6,5
- M +4,0
- S +2,1
- SD +2,0
- KD −1,9
- V +1,1
- MP +0,8
- FP −0,0
Valdeltagande i Vindeln
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,6 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vindeln på plats 223 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vindeln är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Hällnäs till 83,5 % i Vindelns östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hällnäs (46,1 %) och sitt svagaste i Tvärålund (34,3 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vindeln är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,0 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- C +9,0
- M −2,3
- SD −2,2
- V −1,9
- FP −1,0
- MP −1,0
- S +0,6
- KD −0,3
Största parti i Vindeln sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vindeln i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 75,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vindeln 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vindeln. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hällnäs | S | 46,1 % | S | 48,7 % | 76,6 % |
| Tvärålund | S | 34,3 % | S | 35,7 % | 78,1 % |
| Vindelns västra | S | 45,5 % | S | 45,1 % | 78,9 % |
| Vindelns östra | S | 39,1 % | S | 38,3 % | 83,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010