Valresultat Umeå 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Umeå med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,3 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Umeå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 64 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 87 921
- Avgivna röster
- 76 504
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 766 | 35,3 % |
| MModeraterna | 15 800 | 20,9 % |
| VVänsterpartiet | 8 399 | 11,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 935 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 5 147 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 987 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 620 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 747 | 2,3 % |
| Övriga partier | 1 358 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 163 | 38,8 % |
| MModeraterna | 12 478 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 7 845 | 10,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 955 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 804 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 4 583 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 641 | 5,0 % |
| RSoRSo | 1 386 | 1,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 020 | 1,4 % |
| Övriga partier | 721 | 1,0 % |
Kommunvalet 2010 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 196 | 38,3 % |
| MModeraterna | 13 458 | 18,3 % |
| VVänsterpartiet | 8 147 | 11,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 091 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 903 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 4 643 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 433 | 4,7 % |
| RSERSE | 1 762 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 084 | 1,5 % |
| PPPiratpartiet | 745 | 1,0 % |
| Övriga partier | 88 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Umeå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Umeå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- M
- V
- MP
- C
- L
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % | 35,3 % | 36,2 % | 34,5 % | 39,8 % | 35,8 % |
| M | 16,5 % | 20,9 % | 16,5 % | 15,4 % | 14,9 % | 16,0 % |
| V | 8,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 15,7 % | 10,6 % | 11,7 % |
| MP | 8,9 % | 10,5 % | 8,1 % | 5,5 % | 7,6 % | 10,3 % |
| C | 10,5 % | 6,8 % | 5,5 % | 9,5 % | 7,9 % | 7,4 % |
| L | 6,8 % | 6,6 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,8 % |
| KD | 5,6 % | 4,8 % | 3,8 % | 4,5 % | 3,6 % | 4,4 % |
| SD | 0,9 % | 2,3 % | 5,7 % | 8,6 % | 10,8 % | 9,2 % |
| Övr | 3,4 % | 1,8 % | 7,0 % | 1,7 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,0 % | 88,7 % | 89,6 % | 87,5 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Umeå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Umeå 2010
Så skiljer sig Umeå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 20,9 % i Umeå mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +5,5
- S +4,7
- MP +3,1
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −9,2
- SD −3,4
- KD −0,8
- FP −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Umeå, från 16,5 % till 20,9 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,5 % till 6,8 % (−3,7).
- M +4,4
- C −3,7
- S −3,5
- V +2,6
- MP +1,6
- SD +1,4
- KD −0,9
- FI −0,6
Valdeltagande i Umeå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,0 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Umeå på plats 42 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Umeå är indelad i 64 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Ålidhem Västra till 91,1 % i Mariehemsgård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra Ersboda (50,3 %) och sitt svagaste i Berghem Norra (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 62, Moderaterna i 2 av 64 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Umeå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 38,3 % i kommunvalet mot 35,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- S +3,0
- M −2,6
- MP −2,4
- FP +1,7
- C −0,5
- KD −0,1
- V −0,0
Största parti i Umeå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Umeå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 88,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Umeå 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 64 valdistrikten i Umeå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen | S | 30,1 % | S | 33,1 % | 88,1 % |
| Berghem Norra | M | 25,1 % | S | 29,0 % | 90,8 % |
| Berghem Sydöstra | S | 27,0 % | S | 28,9 % | 83,9 % |
| Berghem Södra | S | 31,0 % | S | 32,4 % | 85,6 % |
| Brännland | S | 30,5 % | S | 36,2 % | 85,2 % |
| Bullmark | S | 33,5 % | S | 34,1 % | 83,1 % |
| Böleå | S | 35,6 % | S | 38,6 % | 80,9 % |
| Böleäng Västra | S | 48,5 % | S | 51,2 % | 88,5 % |
| Böleäng Östra | S | 35,3 % | S | 39,3 % | 90,5 % |
| Carlshem Västra | S | 31,7 % | S | 37,0 % | 87,6 % |
| Carlshem Östra | S | 31,7 % | S | 34,2 % | 86,0 % |
| Centrum | S | 30,3 % | S | 34,0 % | 80,0 % |
| Centrum Västra | S | 30,6 % | S | 32,7 % | 84,9 % |
| Centrum Östra | S | 26,1 % | S | 27,2 % | 84,3 % |
| Dragonfältet | S | 32,3 % | S | 39,1 % | 85,8 % |
| Ersmark | S | 30,6 % | S | 34,9 % | 89,5 % |
| Grubbe Norra | S | 34,2 % | S | 38,3 % | 85,8 % |
| Grubbe Södra | S | 33,1 % | S | 37,2 % | 85,1 % |
| Haga Norra | S | 31,3 % | S | 33,7 % | 86,1 % |
| Haga Södra | S | 31,3 % | S | 33,0 % | 82,7 % |
| Hissjö | S | 32,8 % | S | 37,9 % | 87,7 % |
| Holmsund Södra | S | 44,0 % | S | 47,3 % | 86,2 % |
| Holmsund Västra | S | 49,1 % | S | 50,7 % | 81,1 % |
| Holmsund Östra | S | 44,5 % | S | 47,2 % | 86,3 % |
| Hörnefors Västra | S | 49,7 % | S | 54,2 % | 82,0 % |
| Hörnefors Östra | S | 48,0 % | S | 52,5 % | 85,9 % |
| Innertavle | S | 34,6 % | S | 38,2 % | 90,2 % |
| Kronoparken | S | 37,6 % | S | 40,7 % | 85,2 % |
| Marieberg | S | 40,8 % | S | 40,2 % | 84,9 % |
| Mariedal | S | 41,7 % | S | 44,7 % | 90,4 % |
| Mariehem | S | 36,2 % | S | 37,2 % | 82,0 % |
| Mariehemsgård | S | 25,8 % | S | 31,5 % | 91,1 % |
| Mariehemshöjd | S | 40,3 % | S | 41,1 % | 81,5 % |
| Mellan Ersboda | S | 49,4 % | S | 47,2 % | 81,7 % |
| Norra Ersboda | S | 50,3 % | S | 48,3 % | 77,9 % |
| Nydalahöjd | S | 27,9 % | S | 29,1 % | 86,1 % |
| Obbola | S | 44,3 % | S | 47,9 % | 88,3 % |
| Röbäck | S | 36,0 % | S | 39,2 % | 87,3 % |
| Sandabrånet | S | 34,6 % | S | 38,1 % | 85,2 % |
| Sandbacka | S | 34,7 % | S | 37,8 % | 85,6 % |
| Sofiehem | S | 30,1 % | S | 28,9 % | 88,6 % |
| Stöcke | S | 33,3 % | S | 37,9 % | 87,5 % |
| Sävar Västra | S | 37,1 % | S | 41,7 % | 85,9 % |
| Sävar Östra | S | 30,9 % | S | 38,5 % | 82,7 % |
| Tavelsjö | S | 29,6 % | S | 32,6 % | 84,3 % |
| Tomtebo | S | 33,7 % | S | 33,6 % | 85,9 % |
| Tomtebo Södra | S | 29,6 % | S | 31,3 % | 89,6 % |
| Täfteå | S | 39,2 % | S | 41,6 % | 89,8 % |
| Umedalen Västra | S | 36,5 % | S | 34,7 % | 80,2 % |
| Umedalen Östra | S | 40,8 % | S | 41,4 % | 83,0 % |
| Universitetsområdet | S | 25,3 % | S | 24,5 % | 84,0 % |
| Universitetsområdet Östra | S | 27,3 % | S | 28,7 % | 85,4 % |
| Västerslätt | S | 40,5 % | S | 46,9 % | 89,1 % |
| Västra Ersboda | S | 46,6 % | S | 49,7 % | 86,3 % |
| Västteg | S | 39,5 % | S | 44,6 % | 83,2 % |
| Ytterhiske | S | 36,7 % | S | 39,9 % | 80,0 % |
| Yttersjö | S | 34,3 % | S | 36,9 % | 89,4 % |
| Ålidhem Södra | S | 31,3 % | S | 32,0 % | 81,7 % |
| Ålidhem Västra | S | 26,9 % | S | 30,3 % | 77,8 % |
| Ålidhem Östra | S | 27,2 % | S | 28,1 % | 84,6 % |
| Öbackastrand | S | 30,5 % | S | 33,1 % | 85,7 % |
| Östermalm | S | 26,9 % | S | 30,8 % | 85,5 % |
| Östra Ersboda | S | 49,1 % | S | 47,6 % | 81,9 % |
| Östteg | M | 30,9 % | S | 30,4 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010