Valresultat Umeå 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Umeå med 35,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Umeå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 78 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 103 674
- Avgivna röster
- 90 033
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 988 | 35,8 % |
| MModeraterna | 14 290 | 16,0 % |
| VVänsterpartiet | 10 486 | 11,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 199 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 224 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 6 629 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 950 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 421 | 3,8 % |
| Övriga partier | 1 244 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 370 | 31,6 % |
| MModeraterna | 18 551 | 20,7 % |
| VVänsterpartiet | 12 227 | 13,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 932 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 6 287 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 752 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 4 473 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 298 | 3,7 % |
| DSSADemokratiska Sekulära Socialister Arbetarpartiet | 1 621 | 1,8 % |
| Övriga partier | 303 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Umeå — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Umeå har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Vänsterpartiet med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 231 | 32,5 % | 21(−3) |
| MModeraterna | 18 455 | 20,5 % | 13(+1) |
| VVänsterpartiet | 11 503 | 12,8 % | 8(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 286 | 9,2 % | 6(+2) |
| CCenterpartiet | 6 210 | 6,9 % | 5(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 5 531 | 6,1 % | 4(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 642 | 4,0 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 3 547 | 3,9 % | 3(+1) |
| DSSADemokratiska Sekulära Socialister Arbetarpartiet | 3 215 | 3,6 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 431 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Umeå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Umeå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- M
- V
- MP
- SD
- C
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % | 35,3 % | 36,2 % | 34,5 % | 39,8 % | 35,8 % |
| M | 16,5 % | 20,9 % | 16,5 % | 15,4 % | 14,9 % | 16,0 % |
| V | 8,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 15,7 % | 10,6 % | 11,7 % |
| MP | 8,9 % | 10,5 % | 8,1 % | 5,5 % | 7,6 % | 10,3 % |
| SD | 0,9 % | 2,3 % | 5,7 % | 8,6 % | 10,8 % | 9,2 % |
| C | 10,5 % | 6,8 % | 5,5 % | 9,5 % | 7,9 % | 7,4 % |
| KD | 5,6 % | 4,8 % | 3,8 % | 4,5 % | 3,6 % | 4,4 % |
| L | 6,8 % | 6,6 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,8 % |
| Övr | 3,4 % | 1,8 % | 7,0 % | 1,7 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,0 % | 88,7 % | 89,6 % | 87,5 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Umeå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Umeå 2026
Så skiljer sig Umeå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 9,2 % i Umeå mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,8
- MP +4,2
- V +3,3
- C +0,4
Svagare än i riket
- SD −8,3
- M −3,9
- KD −1,8
- L −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Umeå, från 7,6 % till 10,3 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,8 % till 35,8 % (−4,0).
- S −4,0
- MP +2,7
- SD −1,7
- V +1,2
- M +1,1
- KD +0,8
- C −0,5
- L +0,3
Valdeltagande i Umeå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,8 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Umeå på plats 68 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Umeå är indelad i 78 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Ålidbacken till 91,8 % i Innertavle.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ersboda Mellan (46,7 %) och sitt svagaste i Tavelsjö Norra (25,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 77, Vänsterpartiet i 1 av 78 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Umeå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,5 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- M +4,5
- S −3,3
- SD −3,1
- MP −1,1
- V +1,0
- C −0,5
- KD −0,5
- L +0,2
Största parti i Umeå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Umeå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 88,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Umeå 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 78 valdistrikten i Umeå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen | S | 34,7 % | S | 30,1 % | 85,1 % |
| Berghem Norra | S | 31,9 % | S | 30,0 % | 85,3 % |
| Berghem Södra | S | 34,5 % | S | 29,8 % | 83,8 % |
| Brattby – Sörfors – Överboda | S | 29,6 % | M | 30,5 % | 90,0 % |
| Brinkvägen | S | 34,2 % | S | 29,7 % | 87,7 % |
| Brännland | S | 29,0 % | S | 26,9 % | 88,9 % |
| Bullmark | S | 30,5 % | S | 25,2 % | 82,7 % |
| Böleå | S | 33,1 % | S | 29,9 % | 81,8 % |
| Böleäng Västra | S | 41,6 % | S | 36,5 % | 86,4 % |
| Böleäng Östra | S | 36,6 % | S | 35,0 % | 87,1 % |
| Carlshem Västra | S | 41,3 % | S | 34,0 % | 82,7 % |
| Carlshem Östra | S | 35,0 % | S | 32,4 % | 80,4 % |
| Centrum | S | 32,9 % | S | 30,6 % | 75,5 % |
| Centrum Västra | S | 34,5 % | S | 30,4 % | 82,9 % |
| Centrum Östra | S | 27,9 % | S | 28,0 % | 82,6 % |
| Dragonfältet | S | 38,6 % | S | 34,0 % | 85,9 % |
| Ersboda Mellan | S | 46,7 % | S | 39,7 % | 79,5 % |
| Ersboda Norra | S | 42,4 % | S | 41,8 % | 76,6 % |
| Ersboda Västra | S | 44,3 % | S | 38,1 % | 84,0 % |
| Ersboda Östra | S | 41,7 % | S | 36,0 % | 81,7 % |
| Ersmark | S | 36,1 % | S | 31,5 % | 89,1 % |
| Grubbe Norra | S | 35,2 % | S | 31,0 % | 86,5 % |
| Grubbe Södra | S | 35,6 % | S | 32,5 % | 85,0 % |
| Haga Norra | S | 35,3 % | S | 31,7 % | 86,0 % |
| Haga Södra | S | 34,2 % | S | 30,9 % | 82,8 % |
| Haga Östra | S | 33,5 % | S | 30,1 % | 84,0 % |
| Hissjö | S | 31,5 % | S | 28,2 % | 88,6 % |
| Holmsund Södra | S | 40,4 % | S | 39,0 % | 86,7 % |
| Holmsund Västra | S | 38,3 % | S | 36,2 % | 79,6 % |
| Holmsund Östra | S | 36,6 % | S | 34,9 % | 88,5 % |
| Hörnefors Västra | S | 38,0 % | S | 33,2 % | 83,4 % |
| Hörnefors Östra | S | 41,6 % | S | 38,8 % | 86,1 % |
| Innertavle | S | 35,9 % | S | 33,8 % | 91,8 % |
| Kronoparken | S | 38,9 % | S | 34,5 % | 85,1 % |
| Marieberg | S | 41,6 % | S | 38,1 % | 83,7 % |
| Mariedal | S | 42,9 % | S | 38,4 % | 87,2 % |
| Mariehem | S | 36,6 % | S | 32,8 % | 81,6 % |
| Mariehemshöjd | S | 39,2 % | S | 37,4 % | 78,6 % |
| Mariestrand | S | 38,8 % | S | 36,5 % | 87,3 % |
| Nydalahöjd | S | 35,9 % | S | 35,8 % | 80,9 % |
| Obbola Norra | S | 45,9 % | S | 41,0 % | 85,8 % |
| Obbola Södra | S | 37,3 % | S | 35,4 % | 91,3 % |
| Olovsdal | S | 34,3 % | S | 30,9 % | 86,1 % |
| Röbäck Västra - Skravelsjö | S | 39,7 % | S | 34,6 % | 86,6 % |
| Röbäck Östra - Klabböle | S | 32,0 % | S | 29,3 % | 89,5 % |
| Sandabrånet | S | 36,1 % | S | 31,8 % | 83,3 % |
| Sandbacka | S | 38,7 % | S | 32,8 % | 82,6 % |
| Sandåkern | S | 38,2 % | S | 32,4 % | 80,0 % |
| Sofiehem | S | 33,3 % | S | 29,0 % | 83,7 % |
| Stöcke | S | 30,8 % | M | 29,3 % | 87,1 % |
| Stöcksjö - Degernäs | S | 29,6 % | M | 30,3 % | 87,5 % |
| Sävar Västra | S | 38,2 % | S | 33,4 % | 86,1 % |
| Sävar Östra | S | 36,6 % | S | 31,9 % | 88,0 % |
| Södra Teg | S | 36,4 % | S | 33,9 % | 80,3 % |
| Sörmjöle - Norrmjöle | S | 35,3 % | S | 29,6 % | 87,0 % |
| Tavelsjö Norra | S | 25,7 % | M | 31,2 % | 84,4 % |
| Tavelsjö Södra | S | 30,7 % | S | 28,8 % | 89,2 % |
| Tavleliden – Tomtebo gård | S | 35,4 % | S | 36,9 % | 88,2 % |
| Tomtebo | S | 38,6 % | S | 33,0 % | 81,2 % |
| Tomtebo Norra | S | 32,0 % | S | 32,1 % | 84,7 % |
| Tomtebo Södra | S | 36,5 % | S | 32,8 % | 85,0 % |
| Täfteå | S | 36,8 % | S | 31,3 % | 87,0 % |
| Umedalen Västra | S | 37,4 % | S | 33,0 % | 82,6 % |
| Umedalen Östra | S | 39,4 % | S | 32,0 % | 83,6 % |
| Universitetsområdet | S | 30,0 % | S | 34,2 % | 86,8 % |
| Universitetsområdet Östra | S | 29,7 % | S | 29,1 % | 78,1 % |
| Västerslätt | S | 40,0 % | S | 36,3 % | 87,5 % |
| Västteg | S | 33,6 % | S | 30,8 % | 85,6 % |
| Ytterhiske | S | 37,6 % | S | 32,3 % | 85,1 % |
| Yttersjö | S | 33,6 % | S | 29,6 % | 88,2 % |
| Ålidbacken | S | 30,5 % | V | 26,3 % | 72,1 % |
| Ålidhem Södra | S | 33,0 % | S | 29,6 % | 77,8 % |
| Ålidhem Västra | S | 27,4 % | S | 28,1 % | 81,6 % |
| Ålidhem Östra | V | 33,3 % | V | 30,7 % | 74,9 % |
| Öbacka - Rosendal | S | 33,4 % | S | 30,4 % | 84,6 % |
| Öbackastrand | S | 36,4 % | S | 31,3 % | 85,6 % |
| Östermalm - Fridhem | S | 35,2 % | S | 30,8 % | 84,1 % |
| Östteg | S | 36,2 % | S | 32,6 % | 82,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026