Valresultat Lycksele 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lycksele med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (40,2 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lycksele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Lycksele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,4 %
Röstberättigade
9 284
Avgivna röster
7 647
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Lycksele

Riksdagsvalet 2026 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 72136,1 %
SDSverigedemokraterna1 25516,7 %
MModeraterna1 16715,5 %
KDKristdemokraterna90412,0 %
VVänsterpartiet4946,6 %
CCenterpartiet3574,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2803,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2453,3 %
Övriga partier1091,4 %

Regionvalet 2026 i Lycksele

Regionvalet 2026 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 50433,5 %
KDKristdemokraterna1 89325,4 %
MModeraterna1 27617,1 %
SDSverigedemokraterna5086,8 %
VVänsterpartiet4806,4 %
CCenterpartiet2994,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2763,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1952,6 %
Övriga partier360,5 %

Kommunvalet 2026 i Lycksele — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Lycksele har 31 mandat. Kristdemokraterna fick flest, 12 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 10 och Moderaterna med 3.

Kommunvalet 2026 i Lycksele: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
KDKristdemokraterna3 03740,2 %12(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39931,7 %10(−1)
MModeraterna7249,6 %3(−1)
VVänsterpartiet4385,8 %2(±0)
SDSverigedemokraterna4135,5 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2112,8 %1(±0)
CCenterpartiet1952,6 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1381,8 %
Övriga partier40,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Lycksele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lycksele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lycksele per valår
Parti200620102014201820222026
S50,4 %49,3 %46,0 %38,9 %40,4 %36,1 %
SD1,7 %3,6 %10,5 %13,8 %18,2 %16,7 %
M12,1 %16,8 %14,1 %14,4 %14,7 %15,5 %
KD9,3 %8,1 %7,2 %9,7 %10,3 %12,0 %
V7,3 %8,6 %10,3 %9,5 %5,3 %6,6 %
C8,7 %4,4 %4,1 %7,3 %5,2 %4,7 %
L6,0 %5,1 %3,7 %3,8 %2,9 %3,7 %
MP2,7 %3,3 %2,3 %1,4 %2,2 %3,3 %
Övr1,9 %0,6 %1,7 %1,2 %0,8 %1,4 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,5 %84,5 %83,0 %82,4 %

Valdeltagande i Lycksele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lycksele 2026

Så skiljer sig Lycksele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Lycksele mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,1
  • KD +5,8

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • MP −2,9
  • C −2,3
  • V −1,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Lycksele, från 10,3 % till 12,0 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,4 % till 36,1 % (−4,3).

  • S −4,3
  • KD +1,7
  • SD −1,5
  • V +1,2
  • MP +1,1
  • L +0,9
  • M +0,8
  • C −0,5

Valdeltagande i Lycksele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,4 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lycksele på plats 236 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lycksele är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,7 % i Knaften till 86,8 % i Forsdala.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södermalm (40,6 %) och sitt svagaste i Kattisavan (30,4 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lycksele är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 40,2 % i kommunvalet mot 12,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 28,2 procentenheter.

  • KD +28,2
  • SD −11,2
  • M −5,9
  • S −4,4
  • C −2,2
  • MP −1,4
  • L −0,9
  • V −0,8

Största parti i Lycksele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lycksele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lycksele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %82,4 %
2022Socialdemokraterna40,4 %83,0 %
2018Socialdemokraterna38,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna46,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna49,3 %82,6 %
2006Socialdemokraterna50,4 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Lycksele 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lycksele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lycksele, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkseleS30,7 %KD31,6 %79,0 %
ForsdalaS32,1 %KD47,9 %86,8 %
KattisavanS30,4 %KD41,2 %80,7 %
KnaftenS32,9 %KD42,9 %64,7 %
LyckseleS37,6 %KD35,8 %76,6 %
NorrmalmS37,4 %KD45,7 %86,0 %
SödermalmS40,6 %S36,2 %76,9 %
VillarydS38,3 %KD39,9 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Lycksele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026