Valresultat Norsjö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Norsjö med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 2 888
- Avgivna röster
- 2 367
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 909 | 39,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 370 | 15,9 % |
| MModeraterna | 357 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 236 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 136 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 136 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 81 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 52 | 2,2 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 30 | 1,3 % |
| Övriga partier | 24 | 1,0 % |
Regionvalet 2026 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 885 | 38,6 % |
| MModeraterna | 474 | 20,7 % |
| KDKristdemokraterna | 308 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 186 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 169 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 129 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 82 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 54 | 2,4 % |
| Övriga partier | 6 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Norsjö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Norsjö har 27 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Kristdemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 949 | 39,9 % | 11(−1) |
| MModeraterna | 596 | 25,1 % | 7(+2) |
| KDKristdemokraterna | 394 | 16,6 % | 4(−1) |
| VVänsterpartiet | 163 | 6,9 % | 2(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 101 | 4,2 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 94 | 4,0 % | 1(−1) |
| CCenterpartiet | 55 | 2,3 % | 1(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 26 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Norsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 48,4 % | 50,2 % | 42,2 % | 41,3 % | 39,0 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 9,7 % | 13,0 % | 18,4 % | 15,9 % |
| M | 7,3 % | 11,3 % | 8,6 % | 7,9 % | 13,4 % | 15,3 % |
| KD | 9,1 % | 5,9 % | 4,9 % | 9,2 % | 8,5 % | 10,1 % |
| C | 15,4 % | 9,9 % | 8,3 % | 10,8 % | 6,1 % | 5,8 % |
| V | 9,7 % | 12,5 % | 12,3 % | 10,0 % | 6,4 % | 5,8 % |
| L | 4,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| MP | 1,4 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 76,7 % | 81,4 % | 83,0 % | 83,8 % | 83,1 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Norsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norsjö 2026
Så skiljer sig Norsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Norsjö mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,0
- KD +4,0
- Örebr +0,7
Svagare än i riket
- M −4,5
- MP −3,9
- V −2,6
- L −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Norsjö, från 13,4 % till 15,3 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 18,4 % till 15,9 % (−2,5).
- SD −2,5
- S −2,3
- M +1,9
- KD +1,6
- Örebr +1,3
- MP +1,0
- V −0,6
- C −0,3
Valdeltagande i Norsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,0 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Norsjö på plats 248 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,2 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.
- SD −11,6
- M +9,7
- KD +6,4
- C −3,5
- V +1,0
- S +0,9
- L +0,5
Största parti i Norsjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norsjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 83,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 81,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 76,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Norsjö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Norsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Norsjö Norra | S | 39,6 % | S | 38,4 % | 72,5 % |
| Norsjö Södra | S | 37,6 % | S | 41,1 % | 67,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026