Valresultat Västerbottens län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Västerbottens län med 36,9 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,5 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Västerbottens län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
213 705
Avgivna röster
182 781
Kommuner i länet
15

Riksdagsvalet 2026 i Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna66 87536,9 %
MModeraterna27 85915,4 %
SDSverigedemokraterna23 08112,7 %
VVänsterpartiet16 9159,3 %
MPMiljöpartiet de gröna13 5527,5 %
CCenterpartiet13 0257,2 %
KDKristdemokraterna10 6975,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 3373,5 %
Övriga partier2 7141,5 %

Regionvalet 2026 i Region Västerbotten — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Västerbotten har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 24 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Vänsterpartiet med 8.

Regionvalet 2026 i Region Västerbotten: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna60 41933,4 %24(−3)
MModeraterna34 91019,3 %14(+2)
VVänsterpartiet19 83911,0 %8(−1)
SDSverigedemokraterna15 3748,5 %6(±0)
KDKristdemokraterna14 3497,9 %6(+1)
CCenterpartiet14 2937,9 %6(±0)
MPMiljöpartiet de gröna13 1227,3 %5(+2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 0373,3 %2(−1)
Övriga partier2 3881,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Västerbottens län

Kommunvalet 2026 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna62 04834,1 %
MModeraterna34 08218,7 %
VVänsterpartiet18 67110,3 %
CCenterpartiet15 5428,5 %
SDSverigedemokraterna14 0657,7 %
KDKristdemokraterna13 7267,5 %
MPMiljöpartiet de gröna12 0286,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 3883,5 %
DSSADemokratiska Sekulära Socialister Arbetarpartiet3 2151,8 %
Övriga partier2 1401,2 %

Partiernas utveckling i Västerbottens län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västerbottens län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • MP
  • C
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västerbottens län per valår
Parti200620102014201820222026
S44,0 %42,2 %42,0 %38,1 %40,7 %36,9 %
M13,6 %17,7 %13,8 %13,5 %14,1 %15,4 %
SD1,1 %2,7 %7,4 %10,9 %14,5 %12,7 %
V8,3 %10,0 %11,0 %12,7 %8,5 %9,3 %
MP5,8 %7,2 %5,9 %3,9 %5,4 %7,5 %
C11,8 %7,4 %6,7 %10,1 %7,8 %7,2 %
KD6,5 %5,3 %4,3 %5,2 %4,7 %5,9 %
L6,3 %6,0 %4,3 %3,9 %3,1 %3,5 %
Övr2,5 %1,4 %4,7 %1,6 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande81,3 %85,4 %86,9 %87,9 %85,8 %85,5 %

Valdeltagande i Västerbottens län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Västerbottens län 2026

Så skiljer sig Västerbottens län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 36,9 % i Västerbottens län mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,9
  • MP +1,4
  • V +0,9
  • C +0,2

Svagare än i riket

  • SD −4,7
  • M −4,5
  • L −1,8
  • KD −0,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Västerbottens län, från 5,4 % till 7,5 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,7 % till 36,9 % (−3,8).

  • S −3,8
  • MP +2,0
  • SD −1,7
  • M +1,2
  • KD +1,2
  • V +0,8
  • C −0,6
  • L +0,4

Valdeltagande i Västerbottens län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,5 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Västerbottens län är indelad i 175 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 56,6 % i Hällnäs till 92,8 % i Sunnanå S.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Anderstorp S (53,7 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 170, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 175 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerbottens län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,7 % i kommunvalet mot 12,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • SD −5,0
  • M +3,3
  • S −2,8
  • KD +1,6
  • C +1,4
  • V +0,9
  • MP −0,9
  • L +0,0

Största parti i Västerbottens län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Västerbottens län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Västerbottens län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,9 %85,5 %
2022Socialdemokraterna40,7 %85,8 %
2018Socialdemokraterna38,1 %87,9 %
2014Socialdemokraterna42,0 %86,9 %
2010Socialdemokraterna42,2 %85,4 %
2006Socialdemokraterna44,0 %81,3 %

Valresultat per kommun i Västerbottens län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Västerbottens län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BjurholmS29,3 %81,9 %
DoroteaS37,4 %80,9 %
LyckseleS36,1 %82,4 %
MalåS38,2 %80,6 %
NordmalingS33,0 %82,6 %
NorsjöS39,0 %82,0 %
RobertsforsS35,4 %84,3 %
SkellefteåS41,9 %85,8 %
SorseleS29,8 %83,5 %
StorumanS30,6 %79,8 %
UmeåS35,8 %86,8 %
VilhelminaS32,0 %83,0 %
VindelnS30,8 %83,7 %
VännäsS32,7 %84,0 %
ÅseleS32,7 %83,1 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026