Valresultat Blekinge län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Blekinge län med 28,7 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,6 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 123 336
- Avgivna röster
- 105 592
- Kommuner i länet
- 5
Riksdagsvalet 2026 i Blekinge län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 892 | 28,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 25 467 | 24,4 % |
| MModeraterna | 19 092 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 7 601 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 6 113 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 5 672 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 066 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 985 | 3,8 % |
| Övriga partier | 1 421 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Region Blekinge — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Blekinge har 57 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (±0 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 13 och Moderaterna med 10.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 36 094 | 35,0 % | 21(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 21 322 | 20,7 % | 13(−2) |
| MModeraterna | 17 141 | 16,6 % | 10(−1) |
| KDKristdemokraterna | 8 871 | 8,6 % | 5(+1) |
| VVänsterpartiet | 6 575 | 6,4 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 6 395 | 6,2 % | 4(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 951 | 2,9 % | |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 854 | 2,8 % | |
| Övriga partier | 927 | 0,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Blekinge län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 32 552 | 31,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 21 483 | 20,7 % |
| MModeraterna | 17 493 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 8 476 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 7 935 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 6 101 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 326 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 992 | 2,9 % |
| RonneRonnebypartiet | 1 678 | 1,6 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 1 227 | 1,2 % |
| Övriga partier | 561 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Blekinge län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Blekinge län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,6 % | 36,5 % | 37,2 % | 31,4 % | 31,1 % | 28,7 % |
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 18,5 % | 25,2 % | 28,5 % | 24,4 % |
| M | 21,9 % | 27,3 % | 19,4 % | 17,3 % | 17,9 % | 18,3 % |
| KD | 5,2 % | 4,0 % | 3,4 % | 5,7 % | 5,5 % | 7,3 % |
| V | 5,4 % | 5,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 5,9 % |
| C | 7,2 % | 5,8 % | 5,7 % | 6,8 % | 4,8 % | 5,4 % |
| L | 6,4 % | 5,4 % | 3,9 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,9 % |
| MP | 3,6 % | 5,3 % | 4,9 % | 2,9 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,0 % | 85,8 % | 86,8 % | 88,5 % | 86,1 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Blekinge län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Blekinge län 2026
Så skiljer sig Blekinge län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Blekinge län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,9
- KD +1,1
- S +0,6
Svagare än i riket
- V −2,5
- MP −2,3
- C −1,6
- M −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Blekinge län, från 5,5 % till 7,3 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,5 % till 24,4 % (−4,1).
- SD −4,1
- S −2,5
- KD +1,8
- V +1,4
- L +1,3
- MP +0,9
- C +0,6
- M +0,4
Valdeltagande i Blekinge län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Blekinge län är indelad i 95 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Kungsmarken till 94,7 % i Trummenäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (48,8 %) och sitt svagaste i Hasselstad-Eringsboda (15,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 57, Sverigedemokraterna i 33, Moderaterna i 5 av 95 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Blekinge län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,7 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- SD −3,7
- C +2,7
- S +2,7
- L −2,0
- M −1,5
- MP −0,6
- KD +0,4
- V +0,0
Största parti i Blekinge län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Blekinge län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 82,0 % |
Valresultat per kommun i Blekinge län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Karlshamn | S | 29,4 % | 84,6 % |
| Karlskrona | S | 29,7 % | 87,4 % |
| Olofström | S | 30,3 % | 80,4 % |
| Ronneby | S | 27,6 % | 85,2 % |
| Sölvesborg | SD | 32,8 % | 85,2 % |