Valresultat Karlshamn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Karlshamn med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 24 947
- Avgivna röster
- 21 115
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2026 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 121 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 236 | 25,1 % |
| MModeraterna | 3 596 | 17,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 445 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 315 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 084 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 898 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 882 | 4,2 % |
| Övriga partier | 253 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 122 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 015 | 19,5 % |
| MModeraterna | 3 444 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 754 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 1 382 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 298 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 788 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 435 | 2,1 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 318 | 1,5 % |
| Övriga partier | 34 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Karlshamn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Karlshamn har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (+4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 578 | 31,7 % | 16(+4) |
| MModeraterna | 3 726 | 18,0 % | 9(−4) |
| SDSverigedemokraterna | 3 715 | 17,9 % | 9(−2) |
| CCenterpartiet | 1 846 | 8,9 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 419 | 6,8 % | 4(+2) |
| VVänsterpartiet | 1 120 | 5,4 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 046 | 5,0 % | 3(+1) |
| MEDMedborgerlig Samling | 893 | 4,3 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 376 | 1,8 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 28 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Karlshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 37,3 % | 38,7 % | 33,0 % | 31,7 % | 29,4 % |
| SD | 6,3 % | 9,4 % | 18,4 % | 24,3 % | 28,8 % | 25,1 % |
| M | 19,6 % | 26,3 % | 18,7 % | 16,9 % | 17,8 % | 17,3 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 3,1 % | 5,1 % | 4,9 % | 6,9 % |
| V | 6,7 % | 6,1 % | 5,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 6,3 % |
| C | 6,5 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,2 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,3 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 4,2 % |
| Övr | 1,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,1 % | 85,9 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlshamn 2026
Så skiljer sig Karlshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Karlshamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,7
- S +1,4
- KD +0,8
Svagare än i riket
- M −2,6
- V −2,1
- MP −1,9
- C −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Karlshamn, från 4,9 % till 6,9 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,8 % till 25,1 % (−3,7).
- SD −3,7
- S −2,4
- KD +2,0
- V +1,7
- L +1,3
- MP +0,9
- M −0,5
- C +0,5
Valdeltagande i Karlshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,6 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Karlshamn på plats 147 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Österslätt till 89,2 % i Korpadalen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrala Asarum (36,4 %) och sitt svagaste i Hällaryd (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 7 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,9 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- C +3,7
- L −2,5
- S +2,3
- V −0,9
- MP +0,8
- M +0,7
- KD −0,1
Största parti i Karlshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlshamn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Karlshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Asarum | S | 36,4 % | S | 38,5 % | 75,1 % |
| Froarp | SD | 29,4 % | S | 29,8 % | 87,2 % |
| Gustavstorp | SD | 32,0 % | S | 29,7 % | 81,6 % |
| Horsaryd | SD | 29,9 % | S | 32,3 % | 83,1 % |
| Hällaryd | SD | 26,6 % | S | 25,5 % | 84,1 % |
| Högadal | S | 32,5 % | S | 34,4 % | 78,0 % |
| Korpadalen | S | 29,0 % | S | 34,2 % | 89,2 % |
| Mörrum västra | SD | 30,2 % | S | 28,6 % | 80,2 % |
| Mörrum östra | S | 31,7 % | S | 31,4 % | 86,9 % |
| Prästslätten | S | 32,2 % | S | 34,9 % | 82,3 % |
| Skogsborg | S | 31,0 % | S | 33,4 % | 86,2 % |
| Stadsporten | S | 31,3 % | S | 34,5 % | 78,5 % |
| Svängsta nordöst | SD | 31,7 % | S | 27,6 % | 78,6 % |
| Svängsta sydväst | SD | 37,0 % | SD | 27,7 % | 80,8 % |
| Torget | S | 27,1 % | S | 32,3 % | 81,8 % |
| Tubbaryd | S | 31,4 % | S | 34,8 % | 81,9 % |
| Vägga | S | 27,8 % | S | 31,2 % | 87,3 % |
| Österslätt | S | 31,3 % | S | 33,4 % | 74,8 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2026 · Alla kommuner 2026