Valresultat Olofström 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Olofström med 30,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Olofström ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 9 924
- Avgivna röster
- 7 977
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2026 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 385 | 30,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 322 | 29,5 % |
| MModeraterna | 1 242 | 15,8 % |
| VVänsterpartiet | 486 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 465 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 362 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 286 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 2,2 % |
| Övriga partier | 160 | 2,0 % |
Regionvalet 2026 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 700 | 34,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 807 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 525 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 573 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 510 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 508 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 1,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 86 | 1,1 % |
| Övriga partier | 40 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Olofström — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Olofström har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (−4 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 9.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 287 | 28,8 % | 15(−4) |
| MModeraterna | 2 270 | 28,6 % | 14(+8) |
| SDSverigedemokraterna | 1 423 | 17,9 % | 9(−4) |
| CCenterpartiet | 1 022 | 12,9 % | 6(±0) |
| VVänsterpartiet | 503 | 6,3 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 276 | 3,5 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 101 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 64 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Olofström 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Olofström i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,7 % | 47,0 % | 45,9 % | 36,6 % | 33,0 % | 30,3 % |
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 19,1 % | 28,9 % | 34,7 % | 29,5 % |
| M | 14,3 % | 18,9 % | 13,4 % | 12,0 % | 13,3 % | 15,8 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,7 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | 4,9 % | 5,9 % |
| C | 6,9 % | 6,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,5 % | 4,6 % |
| L | 5,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,6 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,2 % | 0,9 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 82,3 % | 83,8 % | 85,0 % | 80,9 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Olofström 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Olofström 2026
Så skiljer sig Olofström från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 29,5 % i Olofström mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,0
- S +2,2
Svagare än i riket
- M −4,1
- MP −3,9
- C −2,4
- V −2,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Olofström, från 13,3 % till 15,8 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 34,7 % till 29,5 % (−5,2).
- SD −5,2
- S −2,7
- M +2,4
- L +1,6
- V +1,5
- KD +1,0
- MP +0,2
- C +0,1
Valdeltagande i Olofström
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,4 %, vilket är 4,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Olofström på plats 274 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Olofström är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,1 % i Olofström C till 84,9 % i Kyrkhult-Hemsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Olofström C (37,3 %) och sitt svagaste i Kyrkhult-Hemsjö (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Olofström är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,6 % i kommunvalet mot 15,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.
- M +12,8
- SD −11,6
- C +8,3
- L −3,1
- KD −2,4
- S −1,5
- V +0,2
Största parti i Olofström sedan 2006
Största parti har skiftat i Olofström under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 80,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 83,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Olofström 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Olofström. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brännaregården | SD | 31,2 % | M | 35,3 % | 77,0 % |
| Ekeryd-Gränum | SD | 33,0 % | M | 25,3 % | 74,7 % |
| Jämshög | S | 30,1 % | M | 29,9 % | 79,8 % |
| Kyrkhult-Hemsjö | SD | 31,1 % | M | 26,0 % | 84,9 % |
| Olofström C | S | 37,3 % | S | 34,2 % | 69,1 % |
| Olofström-Vilshult | SD | 32,8 % | S | 25,4 % | 76,2 % |
| Oredslund | S | 33,3 % | S | 32,5 % | 76,7 % |
| Vilboken | S | 30,9 % | M | 32,7 % | 74,1 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2026 · Alla kommuner 2026