Valresultat Olofström 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Olofström med 36,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,6 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Olofström ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 9 930
- Avgivna röster
- 8 443
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2018 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 054 | 36,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 407 | 28,9 % |
| MModeraterna | 1 002 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 542 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 472 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 410 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 192 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 1,9 % |
| Övriga partier | 98 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 299 | 39,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 963 | 23,2 % |
| MModeraterna | 1 076 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 763 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 500 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 487 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 201 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 1,4 % |
| Övriga partier | 52 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 636 | 42,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 861 | 21,8 % |
| CCenterpartiet | 1 194 | 14,0 % |
| MModeraterna | 767 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 493 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 364 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 126 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 87 | 1,0 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Olofström 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Olofström i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+9,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,7 % | 47,0 % | 45,9 % | 36,6 % | 33,0 % | 30,3 % |
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 19,1 % | 28,9 % | 34,7 % | 29,5 % |
| M | 14,3 % | 18,9 % | 13,4 % | 12,0 % | 13,3 % | 15,8 % |
| C | 6,9 % | 6,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,5 % | 4,6 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,7 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | 4,9 % | 5,9 % |
| L | 5,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,6 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,2 % | 0,9 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 82,3 % | 83,8 % | 85,0 % | 80,9 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Olofström 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Olofström 2018
Så skiljer sig Olofström från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 28,9 % i Olofström mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,3
- S +8,4
Svagare än i riket
- M −7,8
- L −3,2
- MP −2,5
- V −2,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Olofström, från 19,1 % till 28,9 % (+9,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,9 % till 36,6 % (−9,2).
- SD +9,7
- S −9,2
- MP −1,6
- KD +1,5
- M −1,4
- FI −0,9
- C +0,9
- V +0,7
Valdeltagande i Olofström
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,0 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Olofström på plats 244 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Olofström är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Ekeryd till 87,8 % i Kyrkhult-Hemsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeryd (52,9 %) och sitt svagaste i Kyrkhult-Hemsjö (31,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Olofström är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,0 % i kommunvalet mot 6,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- C +7,5
- SD −7,1
- S +5,9
- M −3,0
- KD −0,7
- V +0,1
Största parti i Olofström sedan 2006
Största parti har skiftat i Olofström under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 80,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 83,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Olofström 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Olofström. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brännaregården-Gränum norra | S | 34,6 % | S | 38,6 % | 84,3 % |
| Ekeryd | S | 52,9 % | S | 59,9 % | 77,3 % |
| Jämshög-Gränum södra | S | 32,8 % | S | 35,8 % | 84,8 % |
| Kyrkhult-Hemsjö | S | 31,3 % | S | 38,0 % | 87,8 % |
| Oredslund | S | 38,7 % | S | 42,7 % | 86,6 % |
| Petrefors | S | 40,9 % | S | 49,2 % | 79,4 % |
| Vilboken-Vilshult | S | 35,5 % | S | 41,8 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2018 · Alla kommuner 2018