Valresultat Karlskrona 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskrona med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 89,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,9 %
- Röstberättigade
- 49 784
- Avgivna röster
- 44 753
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2018 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 845 | 31,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 553 | 21,6 % |
| MModeraterna | 8 134 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 3 177 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 758 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 458 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 304 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 503 | 3,4 % |
| Övriga partier | 585 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 688 | 33,2 % |
| MModeraterna | 8 995 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 819 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 3 368 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 578 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 571 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 548 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 454 | 3,3 % |
| Övriga partier | 217 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 348 | 32,3 % |
| MModeraterna | 9 268 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 154 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 3 308 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 631 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 522 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 489 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 434 | 3,2 % |
| Övriga partier | 206 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Karlskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,2 % | 31,9 % | 29,7 % |
| SD | 5,9 % | 8,9 % | 15,5 % | 21,6 % | 24,4 % | 20,2 % |
| M | 23,4 % | 28,7 % | 20,7 % | 18,4 % | 19,0 % | 20,1 % |
| C | 7,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,2 % | 5,4 % | 6,0 % |
| KD | 5,8 % | 4,3 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,3 % |
| V | 4,4 % | 4,4 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,6 % |
| L | 7,5 % | 6,5 % | 5,2 % | 5,2 % | 4,3 % | 5,3 % |
| MP | 4,0 % | 5,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,4 % |
| Övr | 1,6 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,3 % | 87,9 % | 89,9 % | 87,8 % | 87,4 % |
Valdeltagande i Karlskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskrona 2018
Så skiljer sig Karlskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,6 % i Karlskrona mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- S +3,0
Svagare än i riket
- V −2,5
- M −1,5
- C −1,4
- MP −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlskrona, från 15,5 % till 21,6 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,3 % till 31,2 % (−5,1).
- SD +6,1
- S −5,1
- M −2,4
- KD +2,3
- MP −2,0
- FI −1,5
- C +1,3
- V +1,0
Valdeltagande i Karlskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Karlskrona på plats 34 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskrona är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,1 % i Kungsmarken till 94,9 % i Torskors-Hässlegården.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (67,5 %) och sitt svagaste i Hästö (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 29, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 3 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskrona är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 21,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- SD −3,2
- M +2,5
- S +1,1
- L +0,7
- KD −0,5
- C +0,3
- MP −0,2
- V +0,1
Största parti i Karlskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 87,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskrona 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Karlskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö | S | 36,0 % | S | 38,2 % | 87,4 % |
| Bergåsa m.fl. | S | 23,6 % | M | 26,2 % | 87,6 % |
| Fridlevstad | SD | 35,8 % | SD | 32,4 % | 89,3 % |
| Galgamarken | S | 31,8 % | S | 34,1 % | 81,3 % |
| Hasslö | S | 38,7 % | S | 39,7 % | 92,0 % |
| Hogland m.fl. | S | 32,6 % | S | 33,7 % | 84,0 % |
| Hästö | M | 28,9 % | M | 32,2 % | 93,3 % |
| Jämjö N | S | 35,1 % | S | 35,8 % | 90,9 % |
| Jämjö S | S | 36,0 % | S | 36,8 % | 89,7 % |
| Kristianopel | SD | 34,1 % | SD | 30,0 % | 87,2 % |
| Kronotorp m.fl. | S | 38,1 % | S | 39,9 % | 86,0 % |
| Kungsmarken | S | 67,5 % | S | 71,8 % | 69,1 % |
| Kättilsmåla | SD | 32,3 % | SD | 26,7 % | 89,4 % |
| Lyckeby V | S | 39,9 % | S | 40,2 % | 86,7 % |
| Lyckeby Ö | S | 28,1 % | S | 29,2 % | 92,3 % |
| Långö-Gräsvik | S | 26,3 % | M | 28,0 % | 86,8 % |
| Marieberg m.fl. | S | 38,5 % | S | 45,1 % | 74,6 % |
| Mariedal-Backabo | S | 37,8 % | S | 39,7 % | 84,9 % |
| Möllebacken m.fl. | S | 26,9 % | S | 29,6 % | 88,5 % |
| Nättraby S | M | 26,3 % | M | 31,6 % | 93,6 % |
| Nättraby V | S | 35,1 % | S | 37,0 % | 88,5 % |
| Nättraby Ö | S | 28,1 % | M | 29,8 % | 92,0 % |
| Pantarholmen | S | 34,7 % | S | 35,2 % | 83,9 % |
| Ramdala | S | 28,6 % | S | 28,8 % | 92,6 % |
| Rosenfeldt m.fl. | S | 29,5 % | S | 29,2 % | 89,0 % |
| Rödeby N | S | 35,8 % | S | 35,1 % | 90,7 % |
| Rödeby S | S | 36,3 % | S | 35,2 % | 89,8 % |
| Saltö-Björkholmen | S | 27,7 % | M | 28,5 % | 89,7 % |
| Sillhövda | SD | 31,5 % | SD | 28,0 % | 87,1 % |
| Spandelstorp m.fl. | S | 32,4 % | S | 33,9 % | 89,4 % |
| Strömsberg | SD | 31,5 % | SD | 30,3 % | 89,5 % |
| Sturkö | S | 33,8 % | S | 35,1 % | 91,6 % |
| Torhamn | SD | 29,7 % | S | 26,4 % | 90,8 % |
| Torskors-Hässlegården | S | 31,7 % | S | 34,3 % | 94,9 % |
| Trossö Ö | S | 27,3 % | S | 28,0 % | 86,1 % |
| Tving | SD | 36,2 % | SD | 32,5 % | 85,7 % |
| Verkö m.fl. | M | 29,6 % | M | 37,0 % | 91,9 % |
| Västerudd | S | 29,8 % | S | 31,3 % | 86,7 % |
| Wachtmeister m.fl. | S | 30,3 % | S | 31,7 % | 88,3 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2018 · Alla kommuner 2018