Valresultat Karlskrona 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskrona med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 47 554
- Avgivna röster
- 39 633
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2006 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 668 | 40,3 % |
| MModeraterna | 9 121 | 23,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 912 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 2 756 | 7,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 298 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 260 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 725 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 573 | 4,0 % |
| Övriga partier | 596 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 538 | 40,3 % |
| MModeraterna | 8 612 | 22,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 623 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 2 867 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 629 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 121 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 732 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 393 | 3,6 % |
| Övriga partier | 66 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 504 | 39,4 % |
| MModeraterna | 8 376 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 755 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 711 | 9,4 % |
| CCenterpartiet | 2 963 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 863 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 530 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 486 | 3,8 % |
| Övriga partier | 147 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Karlskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- SD
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,2 % | 31,9 % | 29,7 % |
| M | 23,4 % | 28,7 % | 20,7 % | 18,4 % | 19,0 % | 20,1 % |
| L | 7,5 % | 6,5 % | 5,2 % | 5,2 % | 4,3 % | 5,3 % |
| C | 7,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,2 % | 5,4 % | 6,0 % |
| SD | 5,9 % | 8,9 % | 15,5 % | 21,6 % | 24,4 % | 20,2 % |
| KD | 5,8 % | 4,3 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,3 % |
| V | 4,4 % | 4,4 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,6 % |
| MP | 4,0 % | 5,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,4 % |
| Övr | 1,6 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,3 % | 87,9 % | 89,9 % | 87,8 % | 87,4 % |
Valdeltagande i Karlskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskrona 2006
Så skiljer sig Karlskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 40,3 % i Karlskrona mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,0
- SD +3,0
Svagare än i riket
- M −2,6
- V −1,4
- MP −1,1
- C −0,8
Valdeltagande i Karlskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,3 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Karlskrona på plats 40 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskrona är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,8 % i Kungsmarken till 92,6 % i Nättraby S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (62,3 %) och sitt svagaste i Hästö (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 35, Moderaterna i 4 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskrona är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,5 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- SD +3,6
- M −2,1
- FP +1,9
- KD −1,1
- S −0,9
- V −0,5
- C +0,4
- MP −0,3
Största parti i Karlskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 87,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskrona 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Karlskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö | S | 50,9 % | S | 52,5 % | 82,1 % |
| Bergåsa m.fl. | M | 32,4 % | S | 29,4 % | 85,8 % |
| Fridlevstad | S | 41,8 % | S | 37,3 % | 84,5 % |
| Galgamarken | S | 43,1 % | S | 41,4 % | 77,7 % |
| Hasslö | S | 53,7 % | S | 53,3 % | 88,3 % |
| Hogland m.fl. | S | 34,9 % | S | 35,7 % | 80,9 % |
| Hästö | M | 41,4 % | M | 36,0 % | 89,3 % |
| Jämjö N | S | 51,4 % | S | 48,4 % | 85,1 % |
| Jämjö S | S | 46,0 % | S | 47,2 % | 85,3 % |
| Kristianopel | S | 37,0 % | S | 33,1 % | 79,1 % |
| Kronotorp m.fl. | S | 46,7 % | S | 46,5 % | 82,0 % |
| Kungsmarken | S | 62,3 % | S | 63,0 % | 61,8 % |
| Kättilsmåla | S | 37,0 % | S | 33,7 % | 83,3 % |
| Lyckeby V | S | 46,7 % | S | 45,6 % | 81,8 % |
| Lyckeby Ö | S | 39,5 % | S | 40,5 % | 88,1 % |
| Långö-Gräsvik | S | 36,8 % | S | 35,7 % | 84,7 % |
| Marieberg m.fl. | S | 52,8 % | S | 52,8 % | 68,0 % |
| Mariedal-Backabo | S | 41,1 % | S | 43,2 % | 81,6 % |
| Möllebacken m.fl. | S | 35,2 % | S | 36,1 % | 82,7 % |
| Nättraby S | S | 36,6 % | S | 37,7 % | 92,6 % |
| Nättraby V | S | 45,1 % | S | 43,6 % | 83,9 % |
| Nättraby Ö | S | 38,9 % | S | 41,4 % | 88,0 % |
| Pantarholmen | S | 39,7 % | S | 40,0 % | 77,4 % |
| Ramdala | S | 39,0 % | S | 37,8 % | 88,4 % |
| Rosenfeldt m.fl. | S | 31,7 % | S | 30,8 % | 82,0 % |
| Rödeby N | S | 44,9 % | S | 42,6 % | 86,1 % |
| Rödeby S | S | 46,2 % | S | 42,6 % | 86,4 % |
| Saltö-Björkholmen | S | 36,0 % | S | 36,3 % | 84,6 % |
| Sillhövda | S | 35,9 % | S | 28,1 % | 80,6 % |
| Spandelstorp m.fl. | S | 42,7 % | S | 41,8 % | 85,8 % |
| Strömsberg | S | 42,5 % | S | 37,9 % | 83,3 % |
| Sturkö | S | 45,3 % | S | 41,9 % | 85,8 % |
| Torhamn | S | 34,4 % | S | 32,8 % | 85,6 % |
| Torskors-Hässlegården | S | 44,8 % | S | 47,4 % | 91,4 % |
| Trossö Ö | M | 33,7 % | S | 34,5 % | 81,7 % |
| Tving | S | 34,7 % | S | 33,3 % | 79,5 % |
| Verkö m.fl. | M | 36,5 % | M | 34,8 % | 88,7 % |
| Västerudd | S | 36,5 % | S | 34,2 % | 77,2 % |
| Wachtmeister m.fl. | S | 37,2 % | S | 36,5 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2006 · Alla kommuner 2006