Valresultat Karlskrona 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskrona med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 48 178
- Avgivna röster
- 42 041
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2010 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 651 | 35,3 % |
| MModeraterna | 11 905 | 28,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 682 | 8,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 695 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 312 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 2 304 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 814 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 777 | 4,3 % |
| Övriga partier | 352 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 769 | 38,8 % |
| MModeraterna | 10 445 | 25,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 557 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 065 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 2 304 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 920 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 818 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 519 | 3,7 % |
| Övriga partier | 231 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 426 | 37,8 % |
| MModeraterna | 10 598 | 26,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 385 | 10,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 983 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 2 403 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 961 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 681 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 326 | 3,2 % |
| Övriga partier | 45 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Karlskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- MP
- C
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,2 % | 31,9 % | 29,7 % |
| M | 23,4 % | 28,7 % | 20,7 % | 18,4 % | 19,0 % | 20,1 % |
| SD | 5,9 % | 8,9 % | 15,5 % | 21,6 % | 24,4 % | 20,2 % |
| L | 7,5 % | 6,5 % | 5,2 % | 5,2 % | 4,3 % | 5,3 % |
| MP | 4,0 % | 5,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,4 % |
| C | 7,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,2 % | 5,4 % | 6,0 % |
| V | 4,4 % | 4,4 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,6 % |
| KD | 5,8 % | 4,3 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,3 % |
| Övr | 1,6 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,3 % | 87,9 % | 89,9 % | 87,8 % | 87,4 % |
Valdeltagande i Karlskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskrona 2010
Så skiljer sig Karlskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,3 % i Karlskrona mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,6
- SD +3,2
Svagare än i riket
- MP −1,8
- M −1,4
- KD −1,3
- V −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Karlskrona, från 23,4 % till 28,7 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,3 % till 35,3 % (−4,9).
- M +5,3
- S −4,9
- SD +3,0
- MP +1,5
- C −1,5
- KD −1,5
- FP −1,0
- V −0,1
Valdeltagande i Karlskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Karlskrona på plats 36 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskrona är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Kungsmarken till 93,2 % i Nättraby S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (68,4 %) och sitt svagaste i Hästö (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 30, Moderaterna i 9 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskrona är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,0 % i kommunvalet mot 28,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.
- M −2,7
- S +2,5
- SD +1,9
- KD −1,0
- FP +0,8
- MP −0,8
- C +0,3
- V −0,3
Största parti i Karlskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 87,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskrona 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Karlskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö | S | 42,6 % | S | 43,9 % | 86,9 % |
| Bergåsa m.fl. | M | 37,3 % | M | 37,3 % | 86,1 % |
| Fridlevstad | S | 35,6 % | S | 37,1 % | 84,2 % |
| Galgamarken | S | 39,8 % | S | 40,8 % | 77,3 % |
| Hasslö | S | 46,9 % | S | 49,6 % | 88,9 % |
| Hogland m.fl. | S | 35,9 % | S | 38,3 % | 81,2 % |
| Hästö | M | 44,6 % | M | 41,3 % | 91,0 % |
| Jämjö N | S | 45,6 % | S | 46,1 % | 87,2 % |
| Jämjö S | S | 41,2 % | S | 44,2 % | 86,0 % |
| Kristianopel | S | 34,2 % | S | 34,1 % | 82,7 % |
| Kronotorp m.fl. | S | 44,0 % | S | 45,3 % | 85,4 % |
| Kungsmarken | S | 68,4 % | S | 71,6 % | 67,8 % |
| Kättilsmåla | S | 34,7 % | S | 34,6 % | 86,9 % |
| Lyckeby V | S | 41,9 % | S | 45,2 % | 85,5 % |
| Lyckeby Ö | S | 31,6 % | S | 35,4 % | 88,9 % |
| Långö-Gräsvik | M | 32,5 % | S | 33,1 % | 85,9 % |
| Marieberg m.fl. | S | 48,6 % | S | 52,4 % | 72,7 % |
| Mariedal-Backabo | S | 38,5 % | S | 41,5 % | 81,6 % |
| Möllebacken m.fl. | S | 31,2 % | S | 31,8 % | 83,2 % |
| Nättraby S | M | 39,6 % | M | 37,3 % | 93,2 % |
| Nättraby V | S | 41,3 % | S | 44,8 % | 87,8 % |
| Nättraby Ö | M | 39,5 % | M | 38,0 % | 90,1 % |
| Pantarholmen | S | 37,8 % | S | 39,4 % | 81,6 % |
| Ramdala | S | 35,2 % | S | 37,1 % | 90,5 % |
| Rosenfeldt m.fl. | M | 33,6 % | M | 32,6 % | 85,6 % |
| Rödeby N | S | 39,3 % | S | 41,1 % | 87,3 % |
| Rödeby S | S | 38,1 % | S | 40,1 % | 88,1 % |
| Saltö-Björkholmen | M | 35,2 % | M | 37,0 % | 88,0 % |
| Sillhövda | S | 34,9 % | S | 31,4 % | 83,1 % |
| Spandelstorp m.fl. | S | 34,6 % | S | 38,8 % | 87,7 % |
| Strömsberg | S | 38,6 % | S | 40,5 % | 86,3 % |
| Sturkö | S | 39,5 % | S | 40,8 % | 88,4 % |
| Torhamn | S | 31,5 % | S | 33,6 % | 85,3 % |
| Torskors-Hässlegården | S | 35,2 % | S | 39,9 % | 93,1 % |
| Trossö Ö | M | 35,6 % | M | 34,2 % | 84,6 % |
| Tving | S | 33,2 % | S | 33,8 % | 82,5 % |
| Verkö m.fl. | M | 43,2 % | M | 41,8 % | 90,0 % |
| Västerudd | S | 35,0 % | S | 36,9 % | 80,0 % |
| Wachtmeister m.fl. | S | 33,2 % | S | 35,8 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2010 · Alla kommuner 2010