Valresultat Ronneby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ronneby med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ronneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 22 114
- Avgivna röster
- 18 922
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2010 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 478 | 34,7 % |
| MModeraterna | 5 006 | 26,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 042 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 1 407 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 098 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 929 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 878 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 662 | 3,5 % |
| Övriga partier | 178 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 648 | 36,3 % |
| MModeraterna | 4 392 | 24,0 % |
| CCenterpartiet | 1 830 | 10,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 682 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 190 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 924 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 801 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 512 | 2,8 % |
| BSjPBSjP | 308 | 1,7 % |
| Övriga partier | 28 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 633 | 30,3 % |
| MModeraterna | 4 377 | 23,5 % |
| CCenterpartiet | 2 191 | 11,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 839 | 9,9 % |
| ROPROP | 1 309 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 146 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 069 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 680 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 340 | 1,8 % |
| Övriga partier | 36 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ronneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ronneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % | 34,7 % | 36,0 % | 29,9 % | 30,7 % | 27,6 % |
| M | 21,2 % | 26,8 % | 17,8 % | 16,2 % | 16,3 % | 15,8 % |
| SD | 5,9 % | 10,9 % | 21,5 % | 29,4 % | 31,1 % | 26,2 % |
| C | 9,0 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,0 % | 4,6 % | 5,7 % |
| V | 6,2 % | 5,9 % | 5,2 % | 5,5 % | 4,7 % | 7,2 % |
| MP | 3,3 % | 5,0 % | 3,9 % | 2,1 % | 2,5 % | 3,5 % |
| L | 5,8 % | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,6 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 2,9 % | 5,2 % | 5,4 % | 8,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,6 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Ronneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ronneby 2010
Så skiljer sig Ronneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 10,9 % i Ronneby mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,2
- S +4,0
- C +1,0
- V +0,3
Svagare än i riket
- M −3,3
- MP −2,4
- FP −2,4
- KD −2,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ronneby, från 21,2 % till 26,8 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,9 % till 34,7 % (−7,2).
- S −7,2
- M +5,6
- SD +5,1
- MP +1,6
- C −1,5
- FP −1,1
- KD −1,0
- V −0,3
Valdeltagande i Ronneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,6 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ronneby på plats 86 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ronneby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Älgbacken till 90,0 % i Hulta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kallinge (49,3 %) och sitt svagaste i Bräkne-Hoby Landsbygd (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 6 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ronneby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,3 % i kommunvalet mot 34,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- S −4,4
- C +4,2
- M −3,3
- KD −1,7
- MP −1,3
- SD −1,1
- FP +1,0
- V +0,3
Största parti i Ronneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Ronneby under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,1 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Ronneby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ronneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backaryd-Öljehult | S | 27,4 % | M | 27,0 % | 82,4 % |
| Blekan | S | 32,4 % | S | 28,6 % | 82,8 % |
| Bräkne-Hoby Landsbygd | M | 34,2 % | C | 29,0 % | 84,8 % |
| Bräkne-Hoby Samhälle | S | 38,6 % | S | 29,9 % | 84,0 % |
| Centrum | S | 39,0 % | S | 33,4 % | 79,6 % |
| Espedalen | S | 44,5 % | S | 41,1 % | 76,2 % |
| Fredriksberg | S | 33,9 % | M | 27,7 % | 83,6 % |
| Förkärla-Listerby N | M | 30,5 % | M | 29,3 % | 87,3 % |
| Hasselstad-Eringsboda | M | 26,3 % | C | 30,3 % | 83,0 % |
| Hjortsberga-Edestad | S | 35,7 % | S | 30,4 % | 87,0 % |
| Hulta | S | 34,0 % | S | 29,4 % | 90,0 % |
| Häggatorp | S | 43,6 % | S | 40,9 % | 79,9 % |
| Kalleberga | S | 41,6 % | S | 38,2 % | 84,5 % |
| Kallinge | S | 49,3 % | S | 46,4 % | 84,0 % |
| Listerby S | M | 32,5 % | M | 32,1 % | 87,6 % |
| Lugnet | S | 30,6 % | S | 27,8 % | 83,7 % |
| Persborg | M | 33,2 % | M | 29,4 % | 87,1 % |
| Varan | M | 31,5 % | M | 25,4 % | 88,5 % |
| Älgbacken | S | 48,7 % | S | 44,4 % | 75,4 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2010 · Alla kommuner 2010