Valresultat Ronneby 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ronneby med 41,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ronneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Ronneby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,8 %
Röstberättigade
22 398
Avgivna röster
18 323
Län
Blekinge län

Riksdagsvalet 2006 i Ronneby

Riksdagsvalet 2006 i Ronneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 53341,9 %
MModeraterna3 81221,2 %
CCenterpartiet1 6229,0 %
VVänsterpartiet1 1196,2 %
SDSverigedemokraterna1 0575,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0485,8 %
KDKristdemokraterna8154,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5983,3 %
Övriga partier3672,0 %

Landstingsvalet 2006 i Ronneby

Landstingsvalet 2006 i Ronneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 36041,8 %
MModeraterna3 42519,5 %
CCenterpartiet1 87910,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4238,1 %
VVänsterpartiet1 1766,7 %
SDSverigedemokraterna1 0225,8 %
KDKristdemokraterna7264,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5503,1 %
Övriga partier300,2 %

Kommunvalet 2006 i Ronneby

Kommunvalet 2006 i Ronneby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 81737,9 %
MModeraterna3 12417,4 %
CCenterpartiet2 05011,4 %
ROPROP1 4498,1 %
SDSverigedemokraterna1 2376,9 %
VVänsterpartiet1 2176,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0796,0 %
KDKristdemokraterna5092,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4712,6 %
Övriga partier220,1 %

Partiernas utveckling i Ronneby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ronneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • SD
  • L
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ronneby per valår
Parti200620102014201820222026
S41,9 %34,7 %36,0 %29,9 %30,7 %27,6 %
M21,2 %26,8 %17,8 %16,2 %16,3 %15,8 %
C9,0 %7,5 %6,9 %7,0 %4,6 %5,7 %
V6,2 %5,9 %5,2 %5,5 %4,7 %7,2 %
SD5,9 %10,9 %21,5 %29,4 %31,1 %26,2 %
L5,8 %4,7 %3,5 %3,2 %3,3 %4,6 %
KD4,5 %3,5 %2,9 %5,2 %5,4 %8,0 %
MP3,3 %5,0 %3,9 %2,1 %2,5 %3,5 %
Övr2,1 %1,0 %2,3 %1,3 %1,6 %1,4 %
Valdeltagande81,8 %85,6 %86,8 %87,7 %85,4 %85,2 %

Valdeltagande i Ronneby 2006–2026

Kommunen mot länet (Blekinge).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ronneby 2006

Så skiljer sig Ronneby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 41,9 % i Ronneby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,7
  • SD +2,9
  • C +1,1
  • V +0,4

Svagare än i riket

  • M −4,9
  • KD −2,1
  • MP −1,8
  • FP −1,7

Valdeltagande i Ronneby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,8 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ronneby på plats 83 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ronneby är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,6 % i Espedalen till 90,8 % i Hulta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kallinge (55,1 %) och sitt svagaste i Hasselstad (27,2 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ronneby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i kommunvalet mot 41,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • S −4,0
  • M −3,8
  • C +2,4
  • KD −1,7
  • SD +1,0
  • MP −0,7
  • V +0,5
  • FP +0,2

Största parti i Ronneby sedan 2006

Största parti har skiftat i Ronneby under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ronneby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,6 %85,2 %
2022Sverigedemokraterna31,1 %85,4 %
2018Socialdemokraterna29,9 %87,7 %
2014Socialdemokraterna36,0 %86,8 %
2010Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2006Socialdemokraterna41,9 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ronneby 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Ronneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ronneby, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BackarydS31,6 %S29,6 %80,6 %
BlekanS39,2 %S36,9 %78,5 %
Bräkne-Hoby LandsbygdS29,8 %C27,4 %83,3 %
Bräkne-Hoby SamhälleS48,3 %S43,7 %82,6 %
CentrumS44,2 %S40,1 %76,9 %
EdestadS36,9 %S31,4 %84,5 %
EringsbodaS32,1 %C39,6 %80,7 %
EspedalenS47,9 %S41,8 %71,6 %
FredriksbergS38,8 %S35,6 %84,5 %
Förkärla-Listerby NS37,0 %S36,4 %84,1 %
HasselstadS27,2 %C29,7 %81,5 %
HjortsbergaS47,5 %S45,2 %84,2 %
HultaS44,9 %S40,1 %90,8 %
HäggatorpS51,1 %S48,5 %78,8 %
KallebergaS50,4 %S45,4 %84,7 %
KallingeS55,1 %S51,7 %78,2 %
Listerby SS35,9 %S31,8 %85,1 %
LugnetS40,7 %S34,3 %85,8 %
PersborgS38,4 %S32,7 %84,0 %
VaranS32,0 %S27,3 %85,8 %
ÄlgbackenS52,8 %S49,5 %72,8 %
ÖljehultS30,1 %S27,9 %85,1 %

Utforska valdistrikten i Ronneby på kartan

Fler kommuner i Blekinge län

Hela valresultatet för Blekinge län 2006 · Alla kommuner 2006