Valresultat Ronneby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ronneby med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,2 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ronneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 22 186
- Avgivna röster
- 18 903
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2026 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 159 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 900 | 26,2 % |
| MModeraterna | 2 945 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 490 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 336 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 1 056 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 865 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 661 | 3,5 % |
| Övriga partier | 259 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 805 | 31,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 980 | 21,6 % |
| MModeraterna | 2 276 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 049 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 591 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 455 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 627 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 508 | 2,8 % |
| Övriga partier | 111 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Ronneby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Ronneby har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−4 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 10 och Centerpartiet med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 317 | 23,2 % | 11(−4) |
| SDSverigedemokraterna | 3 788 | 20,3 % | 10(−3) |
| KDKristdemokraterna | 2 434 | 13,1 % | 6(+4) |
| CCenterpartiet | 2 286 | 12,3 % | 6(+3) |
| RonneRonnebypartiet | 1 678 | 9,0 % | 4(+3) |
| MModeraterna | 1 488 | 8,0 % | 4(−5) |
| VVänsterpartiet | 1 354 | 7,3 % | 4(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 706 | 3,8 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 575 | 3,1 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 18 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Ronneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ronneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % | 34,7 % | 36,0 % | 29,9 % | 30,7 % | 27,6 % |
| SD | 5,9 % | 10,9 % | 21,5 % | 29,4 % | 31,1 % | 26,2 % |
| M | 21,2 % | 26,8 % | 17,8 % | 16,2 % | 16,3 % | 15,8 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 2,9 % | 5,2 % | 5,4 % | 8,0 % |
| V | 6,2 % | 5,9 % | 5,2 % | 5,5 % | 4,7 % | 7,2 % |
| C | 9,0 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,0 % | 4,6 % | 5,7 % |
| L | 5,8 % | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,6 % |
| MP | 3,3 % | 5,0 % | 3,9 % | 2,1 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,6 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Ronneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ronneby 2026
Så skiljer sig Ronneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,2 % i Ronneby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,8
- KD +1,8
Svagare än i riket
- M −4,1
- MP −2,6
- C −1,4
- V −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Ronneby, från 5,4 % till 8,0 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 31,1 % till 26,2 % (−4,8).
- SD −4,8
- S −3,1
- KD +2,6
- V +2,5
- L +1,4
- C +1,1
- MP +1,1
- M −0,5
Valdeltagande i Ronneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ronneby på plats 119 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ronneby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,3 % i Älgbacken till 91,2 % i Förkärla-Listerby N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älgbacken (46,4 %) och sitt svagaste i Hasselstad-Eringsboda (15,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 7 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ronneby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 8,0 % i kommunvalet mot 15,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- M −7,8
- C +6,6
- SD −5,9
- KD +5,1
- S −4,5
- L −0,8
- MP −0,5
- V +0,1
Största parti i Ronneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Ronneby under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,1 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Ronneby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ronneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backaryd-Öljehult | SD | 34,2 % | SD | 26,7 % | 83,9 % |
| Blekan | S | 31,4 % | S | 29,1 % | 78,7 % |
| Bräkne-Hoby Landsbygd | SD | 22,9 % | C | 27,9 % | 88,1 % |
| Bräkne-Hoby Samhälle | S | 32,4 % | S | 27,2 % | 83,7 % |
| Centrum | S | 35,3 % | S | 28,9 % | 78,9 % |
| Espedalen | S | 36,0 % | S | 34,3 % | 74,5 % |
| Fredriksberg | S | 25,7 % | S | 20,1 % | 87,2 % |
| Förkärla-Listerby N | S | 24,2 % | SD | 21,9 % | 91,2 % |
| Hasselstad-Eringsboda | SD | 38,0 % | SD | 27,6 % | 82,4 % |
| Hjortsberga-Edestad | SD | 30,6 % | SD | 25,7 % | 87,7 % |
| Hulta | S | 29,7 % | S | 24,1 % | 89,7 % |
| Häggatorp | SD | 36,3 % | SD | 28,6 % | 77,7 % |
| Kalleberga | SD | 34,7 % | S | 25,1 % | 82,6 % |
| Kallinge | S | 31,5 % | S | 25,5 % | 78,5 % |
| Listerby S | SD | 29,8 % | SD | 23,3 % | 89,6 % |
| Lugnet | S | 28,5 % | S | 23,2 % | 82,0 % |
| Persborg | S | 25,6 % | S | 19,5 % | 89,8 % |
| Varan | S | 23,2 % | S | 19,6 % | 90,3 % |
| Älgbacken | S | 46,4 % | S | 41,7 % | 67,3 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2026 · Alla kommuner 2026