Valresultat Ronneby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ronneby med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ronneby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 21 450
- Avgivna röster
- 18 810
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2018 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 573 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 483 | 29,4 % |
| MModeraterna | 3 024 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 1 313 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 027 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 969 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 603 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 398 | 2,1 % |
| Övriga partier | 244 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 785 | 30,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 452 | 23,6 % |
| MModeraterna | 3 624 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 1 579 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 169 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 873 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 805 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 446 | 2,4 % |
| Övriga partier | 142 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Ronneby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 584 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 830 | 25,4 % |
| MModeraterna | 3 280 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 1 659 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 950 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 848 | 4,5 % |
| ROPROP | 618 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 505 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 441 | 2,3 % |
| Övriga partier | 338 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Ronneby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ronneby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % | 34,7 % | 36,0 % | 29,9 % | 30,7 % | 27,6 % |
| SD | 5,9 % | 10,9 % | 21,5 % | 29,4 % | 31,1 % | 26,2 % |
| M | 21,2 % | 26,8 % | 17,8 % | 16,2 % | 16,3 % | 15,8 % |
| C | 9,0 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,0 % | 4,6 % | 5,7 % |
| V | 6,2 % | 5,9 % | 5,2 % | 5,5 % | 4,7 % | 7,2 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 2,9 % | 5,2 % | 5,4 % | 8,0 % |
| L | 5,8 % | 4,7 % | 3,5 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,6 % |
| MP | 3,3 % | 5,0 % | 3,9 % | 2,1 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 85,6 % | 86,8 % | 87,7 % | 85,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Ronneby 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ronneby 2018
Så skiljer sig Ronneby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 29,4 % i Ronneby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,9
- S +1,6
Svagare än i riket
- M −3,6
- V −2,5
- MP −2,3
- L −2,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ronneby, från 21,5 % till 29,4 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,0 % till 29,9 % (−6,1).
- SD +7,9
- S −6,1
- KD +2,3
- MP −1,8
- M −1,6
- FI −1,1
- V +0,3
- L −0,3
Valdeltagande i Ronneby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ronneby på plats 130 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ronneby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Älgbacken till 93,4 % i Hulta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älgbacken (46,6 %) och sitt svagaste i Hasselstad-Eringsboda (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ronneby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 25,4 % i kommunvalet mot 29,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- KD −2,5
- C +1,7
- L +1,2
- M +1,0
- S −0,6
- V −0,5
Största parti i Ronneby sedan 2006
Största parti har skiftat i Ronneby under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,1 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Ronneby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ronneby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backaryd-Öljehult | SD | 32,2 % | SD | 25,0 % | 85,1 % |
| Blekan | S | 30,1 % | S | 30,4 % | 83,0 % |
| Bräkne-Hoby Landsbygd | SD | 27,3 % | SD | 22,6 % | 86,7 % |
| Bräkne-Hoby Samhälle | S | 35,3 % | S | 31,5 % | 86,2 % |
| Centrum | S | 30,9 % | S | 32,1 % | 83,5 % |
| Espedalen | S | 43,5 % | S | 46,6 % | 73,4 % |
| Fredriksberg | S | 28,7 % | S | 26,9 % | 87,1 % |
| Förkärla-Listerby N | SD | 28,8 % | SD | 26,3 % | 89,1 % |
| Hasselstad-Eringsboda | SD | 38,7 % | SD | 31,7 % | 85,7 % |
| Hjortsberga-Edestad | SD | 30,7 % | S | 27,6 % | 88,5 % |
| Hulta | S | 31,3 % | S | 30,8 % | 93,4 % |
| Häggatorp | SD | 40,4 % | SD | 38,7 % | 85,2 % |
| Kalleberga | SD | 35,5 % | S | 35,7 % | 85,9 % |
| Kallinge | S | 38,1 % | S | 38,3 % | 84,6 % |
| Listerby S | SD | 30,5 % | SD | 26,0 % | 91,2 % |
| Lugnet | S | 27,7 % | S | 25,8 % | 86,4 % |
| Persborg | S | 29,0 % | S | 25,8 % | 87,5 % |
| Varan | SD | 27,5 % | S | 22,8 % | 91,3 % |
| Älgbacken | S | 46,6 % | S | 49,2 % | 71,0 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2018 · Alla kommuner 2018