Valresultat Karlshamn 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Karlshamn med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 24 694
- Avgivna röster
- 21 680
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2018 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 073 | 33,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 218 | 24,3 % |
| MModeraterna | 3 632 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 392 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 306 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 095 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 727 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 718 | 3,3 % |
| Övriga partier | 278 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 761 | 31,7 % |
| MModeraterna | 4 857 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 089 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 1 559 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 281 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 076 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 819 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 716 | 3,4 % |
| Övriga partier | 181 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 383 | 34,4 % |
| MModeraterna | 4 542 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 962 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 1 975 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 007 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 813 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 723 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 636 | 3,0 % |
| KK | 304 | 1,4 % |
| Övriga partier | 132 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Karlshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 37,3 % | 38,7 % | 33,0 % | 31,7 % | 29,4 % |
| SD | 6,3 % | 9,4 % | 18,4 % | 24,3 % | 28,8 % | 25,1 % |
| M | 19,6 % | 26,3 % | 18,7 % | 16,9 % | 17,8 % | 17,3 % |
| C | 6,5 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,2 % |
| V | 6,7 % | 6,1 % | 5,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 6,3 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 3,1 % | 5,1 % | 4,9 % | 6,9 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,3 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 4,2 % |
| Övr | 1,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,1 % | 85,9 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlshamn 2018
Så skiljer sig Karlshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 24,3 % i Karlshamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,8
- S +4,7
Svagare än i riket
- M −2,9
- C −2,1
- L −2,1
- V −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlshamn, från 18,4 % till 24,3 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,7 % till 33,0 % (−5,7).
- SD +5,9
- S −5,7
- MP −2,3
- KD +2,0
- M −1,7
- C +1,7
- FI −1,6
- V +1,1
Valdeltagande i Karlshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Karlshamn på plats 122 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Högadal till 91,3 % i Vägga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörrum östra (42,9 %) och sitt svagaste i Hällaryd (25,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 2 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 24,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- SD −5,9
- M +4,2
- C +2,7
- KD −2,1
- V −1,4
- S +1,4
- MP +0,4
- L −0,0
Största parti i Karlshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlshamn 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Karlshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Asarum | S | 41,5 % | S | 45,6 % | 81,4 % |
| Froarp | S | 31,0 % | S | 30,3 % | 88,6 % |
| Gustavstorp | S | 35,7 % | S | 35,6 % | 84,1 % |
| Horsaryd | S | 33,8 % | S | 35,5 % | 86,2 % |
| Hällaryd | SD | 29,8 % | S | 25,9 % | 87,4 % |
| Högadal | S | 34,9 % | S | 37,8 % | 80,5 % |
| Korpadalen | S | 34,1 % | S | 33,9 % | 89,5 % |
| Mörrum västra | S | 35,1 % | S | 37,4 % | 81,3 % |
| Mörrum östra | S | 42,9 % | S | 39,9 % | 88,7 % |
| Prästslätten | S | 34,4 % | S | 36,4 % | 86,0 % |
| Skogsborg | S | 28,9 % | M | 30,6 % | 90,7 % |
| Stadsporten | S | 33,8 % | S | 34,6 % | 83,5 % |
| Svängsta nordöst | S | 34,6 % | S | 32,6 % | 85,9 % |
| Svängsta sydväst | SD | 38,0 % | SD | 29,7 % | 86,1 % |
| Torget | S | 30,3 % | S | 34,0 % | 84,8 % |
| Tubbaryd | S | 34,0 % | S | 36,2 % | 84,2 % |
| Vägga | S | 29,7 % | S | 30,6 % | 91,3 % |
| Österslätt | S | 29,4 % | S | 35,6 % | 82,0 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2018 · Alla kommuner 2018