Valresultat Karlshamn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Karlshamn med 38,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,5 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 24 702
- Avgivna röster
- 21 213
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2014 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 114 | 38,7 % |
| MModeraterna | 3 923 | 18,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 867 | 18,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 192 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 044 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 1 015 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 647 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 616 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 430 | 2,0 % |
| Övriga partier | 144 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 905 | 38,3 % |
| MModeraterna | 4 442 | 21,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 817 | 13,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 400 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 190 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 046 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 007 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 614 | 3,0 % |
| Övriga partier | 241 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 220 | 39,5 % |
| MModeraterna | 4 079 | 19,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 946 | 14,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 746 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 1 303 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 854 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 693 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 481 | 2,3 % |
| KK | 384 | 1,8 % |
| Övriga partier | 121 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Karlshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- C
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 37,3 % | 38,7 % | 33,0 % | 31,7 % | 29,4 % |
| M | 19,6 % | 26,3 % | 18,7 % | 16,9 % | 17,8 % | 17,3 % |
| SD | 6,3 % | 9,4 % | 18,4 % | 24,3 % | 28,8 % | 25,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 4,2 % |
| V | 6,7 % | 6,1 % | 5,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 6,3 % |
| C | 6,5 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,2 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 3,1 % | 5,1 % | 4,9 % | 6,9 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,3 % |
| Övr | 1,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,1 % | 85,9 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlshamn 2014
Så skiljer sig Karlshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 38,7 % i Karlshamn mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,6
- SD +5,6
Svagare än i riket
- M −4,6
- FP −2,5
- KD −1,5
- C −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlshamn, från 9,4 % till 18,4 % (+9,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,3 % till 18,7 % (−7,6).
- SD +9,0
- M −7,6
- FP −2,4
- FI +1,9
- S +1,4
- V −1,1
- MP −0,6
- KD −0,4
Valdeltagande i Karlshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,9 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Karlshamn på plats 149 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Högadal till 90,8 % i Vägga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrala Asarum (50,3 %) och sitt svagaste i Vägga (32,4 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- SD −4,3
- MP +2,7
- C +1,4
- M +0,9
- V −0,9
- S +0,8
- KD −0,8
Största parti i Karlshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlshamn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Karlshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Asarum | S | 50,3 % | S | 48,8 % | 81,2 % |
| Froarp | S | 36,3 % | S | 36,8 % | 88,9 % |
| Gustavstorp | S | 42,2 % | S | 41,9 % | 82,7 % |
| Horsaryd | S | 42,1 % | S | 42,8 % | 84,1 % |
| Hällaryd | S | 33,2 % | S | 32,9 % | 86,3 % |
| Högadal | S | 41,4 % | S | 43,2 % | 77,0 % |
| Korpadalen | S | 36,3 % | S | 38,9 % | 90,5 % |
| Mörrum västra | S | 44,9 % | S | 43,3 % | 79,0 % |
| Mörrum östra | S | 47,5 % | S | 47,2 % | 86,8 % |
| Prästslätten | S | 38,4 % | S | 41,0 % | 84,5 % |
| Skogsborg | S | 32,6 % | S | 35,5 % | 88,1 % |
| Stadsporten | S | 36,9 % | S | 38,3 % | 81,2 % |
| Svängsta nordöst | S | 40,5 % | S | 37,8 % | 84,5 % |
| Svängsta sydväst | S | 37,1 % | S | 38,1 % | 84,2 % |
| Torget | S | 34,4 % | S | 36,9 % | 82,8 % |
| Tubbaryd | S | 37,1 % | S | 37,6 % | 83,7 % |
| Vägga | S | 32,4 % | S | 33,3 % | 90,8 % |
| Österslätt | S | 36,2 % | S | 38,6 % | 79,1 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2014 · Alla kommuner 2014