Valresultat Olofström 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Olofström med 45,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,3 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Olofström ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 10 131
- Avgivna röster
- 8 490
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2014 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 839 | 45,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 602 | 19,1 % |
| MModeraterna | 1 123 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 473 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 413 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 295 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 287 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 168 | 2,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 97 | 1,2 % |
| Övriga partier | 75 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 097 | 49,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 212 | 14,5 % |
| MModeraterna | 1 054 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 596 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 489 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 457 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 259 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 127 | 1,5 % |
| Övriga partier | 61 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 328 | 51,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 189 | 14,1 % |
| CCenterpartiet | 860 | 10,2 % |
| MModeraterna | 839 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 543 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 309 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 203 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 136 | 1,6 % |
| Övriga partier | 27 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Olofström 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Olofström i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- KD
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,7 % | 47,0 % | 45,9 % | 36,6 % | 33,0 % | 30,3 % |
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 19,1 % | 28,9 % | 34,7 % | 29,5 % |
| M | 14,3 % | 18,9 % | 13,4 % | 12,0 % | 13,3 % | 15,8 % |
| C | 6,9 % | 6,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,5 % | 4,6 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,7 % | 4,6 % | 6,2 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,2 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | 4,9 % | 5,9 % |
| Övr | 1,7 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,2 % | 0,9 % | 2,0 % |
| L | 5,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,6 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 82,3 % | 83,8 % | 85,0 % | 80,9 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Olofström 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Olofström 2014
Så skiljer sig Olofström från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 45,9 % i Olofström mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 14,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,8
- SD +6,3
Svagare än i riket
- M −9,9
- FP −3,4
- MP −3,4
- FI −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Olofström, från 9,8 % till 19,1 % (+9,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,9 % till 13,4 % (−5,5).
- SD +9,4
- M −5,5
- FP −1,6
- KD −1,1
- S −1,1
- FI +1,0
- V −0,7
- C −0,5
Valdeltagande i Olofström
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,8 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Olofström på plats 247 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Olofström är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Ekeryd till 87,2 % i Kyrkhult-Hemsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeryd (64,4 %) och sitt svagaste i Kyrkhult-Hemsjö (38,2 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Olofström är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 51,3 % i kommunvalet mot 45,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- S +5,5
- SD −5,0
- C +4,5
- M −3,5
- V +1,5
- MP −1,1
- KD +0,2
Största parti i Olofström sedan 2006
Största parti har skiftat i Olofström under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 80,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 83,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Olofström 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Olofström. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brännaregården-Gränum norra | S | 43,2 % | S | 47,4 % | 84,3 % |
| Ekeryd | S | 64,4 % | S | 67,3 % | 75,7 % |
| Jämshög-Gränum södra | S | 40,1 % | S | 44,1 % | 83,6 % |
| Kyrkhult-Hemsjö | S | 38,2 % | S | 43,7 % | 87,2 % |
| Oredslund | S | 46,8 % | S | 55,3 % | 85,8 % |
| Petrefors | S | 50,7 % | S | 57,2 % | 78,9 % |
| Vilboken-Vilshult | S | 49,7 % | S | 54,0 % | 78,3 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2014 · Alla kommuner 2014