Valresultat Olofström 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Olofström med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Olofström ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,9 %
- Röstberättigade
- 10 168
- Avgivna röster
- 8 229
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2022 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 817 | 34,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 678 | 33,0 % |
| MModeraterna | 1 083 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 401 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 375 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 365 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 165 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 162 | 2,0 % |
| Övriga partier | 71 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 005 | 37,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 363 | 29,2 % |
| MModeraterna | 1 011 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 545 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 507 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 391 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 106 | 1,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 1,1 % |
| Övriga partier | 75 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 097 | 38,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 161 | 26,5 % |
| CCenterpartiet | 942 | 11,6 % |
| MModeraterna | 921 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 409 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 376 | 4,6 % |
| Övriga partier | 245 | 3,0 % |
Partiernas utveckling i Olofström 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Olofström i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 19,1 % | 28,9 % | 34,7 % | 29,5 % |
| S | 51,7 % | 47,0 % | 45,9 % | 36,6 % | 33,0 % | 30,3 % |
| M | 14,3 % | 18,9 % | 13,4 % | 12,0 % | 13,3 % | 15,8 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | 4,9 % | 5,9 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,7 % | 4,6 % | 6,2 % |
| C | 6,9 % | 6,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,5 % | 4,6 % |
| L | 5,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,6 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,2 % | 0,9 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 82,3 % | 83,8 % | 85,0 % | 80,9 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Olofström 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Olofström 2022
Så skiljer sig Olofström från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 34,7 % i Olofström mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 14,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +14,2
- S +2,7
Svagare än i riket
- M −5,8
- MP −3,1
- L −2,6
- C −2,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Olofström, från 28,9 % till 34,7 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,6 % till 33,0 % (−3,6).
- SD +5,8
- S −3,6
- C −2,0
- M +1,3
- V −1,0
- L −0,3
- MP +0,1
- KD +0,0
Valdeltagande i Olofström
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,9 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Olofström på plats 266 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Olofström är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Olofström-Vilshult till 83,6 % i Kyrkhult-Hemsjö.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Olofström-Vilshult (38,0 %) och sitt svagaste i Jämshög (30,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Olofström är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 26,5 % i kommunvalet mot 34,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- SD −8,2
- C +7,1
- S +5,0
- M −2,0
- V +0,4
- KD −0,3
Största parti i Olofström sedan 2006
Största parti har skiftat i Olofström under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 80,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 83,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Olofström 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Olofström. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brännaregården | SD | 37,6 % | S | 35,4 % | 80,5 % |
| Ekeryd-Gränum | SD | 37,4 % | S | 34,1 % | 74,4 % |
| Jämshög | S | 34,7 % | S | 37,8 % | 82,7 % |
| Kyrkhult-Hemsjö | SD | 36,5 % | S | 35,1 % | 83,6 % |
| Olofström C | S | 40,5 % | S | 44,7 % | 74,1 % |
| Olofström-Vilshult | SD | 38,0 % | S | 37,3 % | 73,6 % |
| Oredslund | S | 35,1 % | S | 42,8 % | 78,1 % |
| Vilboken | SD | 33,2 % | S | 39,2 % | 74,0 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2022 · Alla kommuner 2022