Valresultat Sölvesborg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Sölvesborg med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sölvesborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 13 897
- Avgivna röster
- 11 986
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2022 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 189 | 35,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 156 | 26,7 % |
| MModeraterna | 2 270 | 19,2 % |
| KDKristdemokraterna | 700 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 435 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 379 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 353 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 211 | 1,8 % |
| Övriga partier | 127 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 873 | 33,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 493 | 30,0 % |
| MModeraterna | 2 074 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 821 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 467 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 403 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 2,3 % |
| Övriga partier | 247 | 2,1 % |
Kommunvalet 2022 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 590 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 379 | 28,6 % |
| MModeraterna | 1 780 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 597 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 391 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 348 | 2,9 % |
| SSLSoL-partiet Sölvesborg och Lister | 283 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 1,7 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 143 | 1,2 % |
| Övriga partier | 102 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Sölvesborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sölvesborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,9 % | 12,2 % | 25,0 % | 31,2 % | 35,4 % | 32,8 % |
| S | 41,3 % | 34,4 % | 33,0 % | 27,8 % | 26,7 % | 24,0 % |
| M | 27,0 % | 31,5 % | 22,7 % | 19,1 % | 19,2 % | 19,1 % |
| KD | 5,1 % | 4,0 % | 3,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,6 % |
| C | 5,6 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,7 % | 3,9 % |
| V | 4,6 % | 4,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,7 % |
| L | 4,6 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 3,0 % | 5,2 % |
| MP | 2,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 2,1 % | 1,8 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 87,0 % | 88,3 % | 86,2 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Sölvesborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sölvesborg 2022
Så skiljer sig Sölvesborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 35,4 % i Sölvesborg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +14,9
- KD +0,6
- M +0,1
Svagare än i riket
- S −3,6
- V −3,5
- MP −3,3
- C −3,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sölvesborg, från 31,2 % till 35,4 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 5,7 % till 3,7 % (−2,0).
- SD +4,2
- C −2,0
- S −1,1
- V −0,5
- MP −0,3
- KD −0,2
- L −0,2
- M +0,1
Valdeltagande i Sölvesborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,2 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sölvesborg på plats 91 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sölvesborg är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Furulund till 89,3 % i Hörvik m fl.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mjällby m fl (43,8 %) och sitt svagaste i Furulund (28,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 7, Socialdemokraterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sölvesborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 19,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- M −4,1
- SD +3,4
- KD −2,6
- S +1,9
- V +1,8
- C −0,7
Största parti i Sölvesborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sölvesborg under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Sölvesborg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Sölvesborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Falkvik | SD | 33,5 % | SD | 37,7 % | 83,9 % |
| Furulund | S | 34,1 % | S | 36,7 % | 75,0 % |
| Gammalstorp m fl | SD | 42,9 % | SD | 46,9 % | 81,2 % |
| Hjortakroken | S | 32,7 % | S | 35,7 % | 79,5 % |
| Hällevik m fl | SD | 36,0 % | SD | 37,4 % | 87,2 % |
| Hörvik m fl | SD | 41,5 % | SD | 44,7 % | 89,3 % |
| Mjällby m fl | SD | 43,8 % | SD | 47,5 % | 80,0 % |
| Möllebacken | S | 29,8 % | SD | 33,1 % | 83,9 % |
| Norje m fl | SD | 41,0 % | SD | 46,2 % | 87,3 % |
| Siretorp m fl | SD | 34,5 % | SD | 38,5 % | 86,0 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2022 · Alla kommuner 2022