Valresultat Karlskrona 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskrona med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,6 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 50 805
- Avgivna röster
- 44 596
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2022 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 051 | 31,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 737 | 24,4 % |
| MModeraterna | 8 386 | 19,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 603 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 2 376 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 014 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 875 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 494 | 3,4 % |
| Övriga partier | 546 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 542 | 35,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 860 | 20,3 % |
| MModeraterna | 8 003 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 550 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 491 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 2 438 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 437 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 054 | 2,4 % |
| Övriga partier | 283 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Karlskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 316 | 32,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 331 | 21,3 % |
| MModeraterna | 8 996 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 223 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 2 561 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 490 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 615 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 220 | 2,8 % |
| Övriga partier | 131 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Karlskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 35,3 % | 36,3 % | 31,2 % | 31,9 % | 29,7 % |
| SD | 5,9 % | 8,9 % | 15,5 % | 21,6 % | 24,4 % | 20,2 % |
| M | 23,4 % | 28,7 % | 20,7 % | 18,4 % | 19,0 % | 20,1 % |
| KD | 5,8 % | 4,3 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,9 % | 7,3 % |
| C | 7,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 7,2 % | 5,4 % | 6,0 % |
| V | 4,4 % | 4,4 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,6 % |
| L | 7,5 % | 6,5 % | 5,2 % | 5,2 % | 4,3 % | 5,3 % |
| MP | 4,0 % | 5,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,4 % |
| Övr | 1,6 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,3 % | 87,9 % | 89,9 % | 87,8 % | 87,4 % |
Valdeltagande i Karlskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskrona 2022
Så skiljer sig Karlskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Karlskrona mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,8
- S +1,5
- KD +0,6
Svagare än i riket
- V −2,2
- MP −1,7
- C −1,3
- L −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlskrona, från 21,6 % till 24,4 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,2 % till 5,4 % (−1,8).
- SD +2,8
- C −1,8
- V −1,0
- L −0,9
- M +0,7
- S +0,6
- KD −0,3
- MP −0,0
Valdeltagande i Karlskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,8 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Karlskrona på plats 42 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskrona är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,4 % i Kungsmarken till 93,8 % i Trummenäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (57,0 %) och sitt svagaste i Sillhövda (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 40 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskrona är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,3 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- SD −3,1
- M +1,5
- KD +1,4
- V +1,1
- S +0,7
- MP −0,6
- L −0,6
- C +0,4
Största parti i Karlskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 87,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskrona 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Karlskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aspö | S | 36,6 % | S | 35,3 % | 84,4 % |
| Bergåsa m.fl. | S | 30,2 % | S | 30,1 % | 83,3 % |
| Fridlevstad | SD | 38,5 % | SD | 35,5 % | 89,7 % |
| Galgamarken | S | 34,4 % | S | 35,4 % | 74,2 % |
| Hasslö | S | 37,6 % | S | 39,5 % | 91,3 % |
| Hogland m.fl. | S | 32,7 % | S | 34,4 % | 76,1 % |
| Hässlegården | S | 35,3 % | S | 37,5 % | 91,6 % |
| Hästö | S | 27,8 % | M | 27,9 % | 89,7 % |
| Jämjö N | S | 33,4 % | S | 34,7 % | 89,2 % |
| Jämjö S | S | 34,4 % | S | 35,1 % | 85,8 % |
| Kristianopel | SD | 40,7 % | SD | 37,4 % | 86,6 % |
| Kronotorp m.fl. | S | 40,5 % | S | 41,2 % | 81,7 % |
| Kungsmarken | S | 57,0 % | S | 58,5 % | 60,4 % |
| Kättilsmåla | SD | 36,8 % | SD | 33,9 % | 89,7 % |
| Lyckeby V | S | 42,8 % | S | 43,0 % | 81,9 % |
| Lyckeby Ö | S | 31,8 % | S | 34,1 % | 90,4 % |
| Långö-Gräsvik | S | 28,9 % | S | 30,7 % | 84,6 % |
| Marieberg m.fl. | S | 41,1 % | S | 42,4 % | 65,0 % |
| Mariedal-Backabo-Torskors | S | 38,5 % | S | 39,9 % | 80,6 % |
| Möllebacken m.fl. | S | 29,9 % | S | 30,3 % | 81,9 % |
| Nättraby S | S | 28,5 % | M | 30,7 % | 90,5 % |
| Nättraby V | S | 37,6 % | S | 40,0 % | 84,9 % |
| Nättraby Ö | S | 29,0 % | S | 29,5 % | 87,7 % |
| Pantarholmen | S | 37,0 % | S | 38,1 % | 81,0 % |
| Ramdala | S | 29,8 % | S | 28,5 % | 89,4 % |
| Rosenfeldt m.fl. | S | 32,3 % | S | 31,7 % | 83,5 % |
| Rödeby N | S | 32,1 % | S | 31,9 % | 86,1 % |
| Rödeby S | S | 36,3 % | S | 36,7 % | 87,1 % |
| Saltö-Björkholmen | S | 30,0 % | S | 28,9 % | 87,8 % |
| Sillhövda | SD | 41,3 % | SD | 35,7 % | 84,2 % |
| Spandelstorp m.fl. | S | 32,5 % | S | 32,3 % | 85,8 % |
| Strömsberg | SD | 41,3 % | SD | 38,2 % | 89,5 % |
| Sturkö | S | 34,2 % | S | 34,7 % | 90,8 % |
| Torhamn | SD | 34,6 % | SD | 29,4 % | 89,5 % |
| Trossö Ö | S | 29,2 % | S | 28,6 % | 81,6 % |
| Trummenäs | M | 29,5 % | M | 31,6 % | 93,8 % |
| Tving | SD | 39,4 % | SD | 33,9 % | 87,7 % |
| Verkö m.fl. | M | 32,1 % | M | 35,7 % | 88,7 % |
| Västerudd | S | 31,4 % | S | 31,5 % | 78,9 % |
| Wachtmeister m.fl. | S | 30,4 % | S | 31,1 % | 81,7 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2022 · Alla kommuner 2022