Valresultat Karlskrona 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskrona med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.

Se Karlskrona på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
52 206
Avgivna röster
45 613
Län
Blekinge län

Riksdagsvalet 2026 i Karlskrona

Riksdagsvalet 2026 i Karlskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 38729,7 %
SDSverigedemokraterna9 13020,2 %
MModeraterna9 05520,1 %
KDKristdemokraterna3 3077,3 %
CCenterpartiet2 7086,0 %
VVänsterpartiet2 5335,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4065,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0064,4 %
Övriga partier5781,3 %

Regionvalet 2026 i Karlskrona

Regionvalet 2026 i Karlskrona: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 06838,2 %
MModeraterna7 95817,8 %
SDSverigedemokraterna7 84217,5 %
KDKristdemokraterna3 4617,7 %
VVänsterpartiet2 6686,0 %
CCenterpartiet2 5475,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4643,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3653,1 %
Övriga partier3170,7 %

Kommunvalet 2026 i Karlskrona — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Karlskrona har 75 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 27 mandat (+2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 14.

Kommunvalet 2026 i Karlskrona: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 04335,8 %27(+2)
MModeraterna8 44418,8 %14(−2)
SDSverigedemokraterna8 35618,6 %14(−2)
CCenterpartiet2 9386,6 %5(±0)
KDKristdemokraterna2 9326,5 %5(−1)
VVänsterpartiet2 5485,7 %4(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7293,9 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1 4993,3 %3(+3)
Övriga partier3160,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Karlskrona 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Karlskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Karlskrona per valår
Parti200620102014201820222026
S40,3 %35,3 %36,3 %31,2 %31,9 %29,7 %
SD5,9 %8,9 %15,5 %21,6 %24,4 %20,2 %
M23,4 %28,7 %20,7 %18,4 %19,0 %20,1 %
KD5,8 %4,3 %3,9 %6,2 %5,9 %7,3 %
C7,1 %5,6 %5,8 %7,2 %5,4 %6,0 %
V4,4 %4,4 %4,6 %5,5 %4,6 %5,6 %
L7,5 %6,5 %5,2 %5,2 %4,3 %5,3 %
MP4,0 %5,6 %5,4 %3,4 %3,4 %4,4 %
Övr1,6 %0,8 %2,6 %1,3 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande83,3 %87,3 %87,9 %89,9 %87,8 %87,4 %

Valdeltagande i Karlskrona 2006–2026

Kommunen mot länet (Blekinge).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Karlskrona 2026

Så skiljer sig Karlskrona från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 5,6 % i Karlskrona mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 2,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,8
  • S +1,7
  • KD +1,2
  • M +0,2

Svagare än i riket

  • V −2,8
  • MP −1,7
  • C −1,0
  • L −0,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Karlskrona, från 5,9 % till 7,3 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,4 % till 20,2 % (−4,1).

  • SD −4,1
  • S −2,2
  • KD +1,4
  • L +1,1
  • MP +1,1
  • M +1,0
  • V +1,0
  • C +0,6

Valdeltagande i Karlskrona

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,4 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Karlskrona på plats 51 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Karlskrona är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Kungsmarken till 94,7 % i Trummenäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungsmarken (48,8 %) och sitt svagaste i Sillhövda (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 5 av 40 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskrona är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,8 % i kommunvalet mot 29,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • S +6,1
  • SD −1,6
  • L −1,5
  • M −1,2
  • MP −1,1
  • KD −0,8
  • C +0,6
  • V +0,1

Största parti i Karlskrona sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskrona i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Karlskrona per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %87,4 %
2022Socialdemokraterna31,9 %87,8 %
2018Socialdemokraterna31,2 %89,9 %
2014Socialdemokraterna36,3 %87,9 %
2010Socialdemokraterna35,3 %87,3 %
2006Socialdemokraterna40,3 %83,3 %

Valresultat per valdistrikt i Karlskrona 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Karlskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Karlskrona, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AspöS38,4 %S43,4 %88,5 %
Bergåsa m.fl.S26,5 %S32,1 %84,8 %
FridlevstadSD32,0 %SD31,3 %88,4 %
GalgamarkenS29,9 %S37,0 %75,6 %
HasslöS32,2 %S38,9 %90,3 %
Hogland m.fl.S30,9 %S35,1 %79,6 %
HässlegårdenS33,7 %S42,8 %92,3 %
HästöM28,8 %S35,6 %91,8 %
Jämjö NS32,1 %S37,4 %86,4 %
Jämjö SS34,7 %S43,3 %85,2 %
KristianopelSD36,0 %SD33,8 %85,5 %
Kronotorp m.fl.S36,8 %S44,1 %80,3 %
KungsmarkenS48,8 %S53,7 %66,9 %
KättilsmålaSD31,0 %SD28,7 %86,7 %
Lyckeby VS41,5 %S46,2 %78,8 %
Lyckeby ÖS29,1 %S36,6 %88,9 %
Långö-GräsvikS24,2 %S32,7 %83,4 %
Marieberg m.fl.S39,4 %S45,0 %70,7 %
Mariedal-Backabo-TorskorsS39,3 %S45,0 %83,5 %
Möllebacken m.fl.S26,8 %S33,6 %86,2 %
Nättraby SM28,1 %S30,8 %90,1 %
Nättraby VS34,1 %S40,3 %86,9 %
Nättraby ÖM28,3 %S33,7 %89,2 %
PantarholmenS33,6 %S39,4 %82,4 %
RamdalaS25,4 %S32,5 %90,1 %
Rosenfeldt m.fl.S29,4 %S34,6 %87,1 %
Rödeby NS30,2 %S35,4 %85,7 %
Rödeby SS33,1 %S38,1 %83,0 %
Saltö-BjörkholmenS27,8 %S35,0 %89,3 %
SillhövdaSD38,6 %SD38,2 %81,3 %
Spandelstorp m.fl.S35,3 %S44,8 %86,2 %
StrömsbergSD34,7 %SD33,2 %88,8 %
SturköS28,8 %S33,7 %91,0 %
TorhamnSD29,7 %SD27,4 %90,0 %
Trossö ÖS27,9 %S33,5 %82,5 %
TrummenäsM31,3 %S33,2 %94,7 %
TvingSD35,5 %SD34,0 %82,3 %
Verkö m.fl.M31,3 %M30,7 %89,4 %
VästeruddS28,4 %S34,6 %84,0 %
Wachtmeister m.fl.S28,5 %S34,8 %84,3 %

Utforska valdistrikten i Karlskrona på kartan

Fler kommuner i Blekinge län

Hela valresultatet för Blekinge län 2026 · Alla kommuner 2026