Valresultat Sölvesborg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Sölvesborg med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sölvesborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 14 073
- Avgivna röster
- 11 984
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2026 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 879 | 32,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 840 | 24,0 % |
| MModeraterna | 2 254 | 19,1 % |
| KDKristdemokraterna | 894 | 7,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 611 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 462 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 443 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 263 | 2,2 % |
| Övriga partier | 171 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 678 | 31,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 399 | 29,4 % |
| MModeraterna | 1 938 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 099 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 508 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 438 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 242 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 164 | 1,4 % |
| Övriga partier | 107 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Sölvesborg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sölvesborg har 49 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 18 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 14 och Moderaterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 201 | 36,0 % | 18(−2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 327 | 28,5 % | 14(±0) |
| MModeraterna | 1 565 | 13,4 % | 7(−1) |
| KDKristdemokraterna | 874 | 7,5 % | 4(+2) |
| VVänsterpartiet | 576 | 4,9 % | 2(−1) |
| SSLSoL-partiet Sölvesborg och Lister | 392 | 3,4 % | 2(+1) |
| CCenterpartiet | 384 | 3,3 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 142 | 1,2 % | |
| Övriga partier | 221 | 1,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sölvesborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sölvesborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- L
- C
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,9 % | 12,2 % | 25,0 % | 31,2 % | 35,4 % | 32,8 % |
| S | 41,3 % | 34,4 % | 33,0 % | 27,8 % | 26,7 % | 24,0 % |
| M | 27,0 % | 31,5 % | 22,7 % | 19,1 % | 19,2 % | 19,1 % |
| KD | 5,1 % | 4,0 % | 3,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,6 % |
| L | 4,6 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 3,0 % | 5,2 % |
| C | 5,6 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,7 % | 3,9 % |
| V | 4,6 % | 4,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,7 % |
| MP | 2,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 2,1 % | 1,8 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 87,0 % | 88,3 % | 86,2 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Sölvesborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sölvesborg 2026
Så skiljer sig Sölvesborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 32,8 % i Sölvesborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 15,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,3
- KD +1,4
Svagare än i riket
- V −4,7
- S −4,0
- MP −3,9
- C −3,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Sölvesborg, från 3,0 % till 5,2 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,7 % till 24,0 % (−2,7).
- S −2,7
- SD −2,6
- L +2,2
- KD +1,6
- V +0,5
- MP +0,4
- C +0,2
- M −0,1
Valdeltagande i Sölvesborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sölvesborg på plats 121 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sölvesborg är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Hjortakroken till 87,3 % i Hörvik m fl.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mjällby m fl (43,2 %) och sitt svagaste i Furulund (24,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sölvesborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- M −5,7
- S +4,4
- L −4,0
- SD +3,1
- V +1,2
- C −0,6
- KD −0,1
Största parti i Sölvesborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sölvesborg under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Sölvesborg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Sölvesborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Falkvik | SD | 32,3 % | SD | 34,9 % | 80,5 % |
| Furulund | S | 32,2 % | S | 37,0 % | 75,9 % |
| Gammalstorp m fl | SD | 39,9 % | SD | 43,5 % | 77,2 % |
| Hjortakroken | S | 30,6 % | S | 34,7 % | 75,3 % |
| Hällevik m fl | SD | 33,4 % | SD | 41,2 % | 87,2 % |
| Hörvik m fl | SD | 35,8 % | SD | 39,1 % | 87,3 % |
| Mjällby m fl | SD | 43,2 % | SD | 46,9 % | 75,5 % |
| Möllebacken | SD | 28,0 % | S | 32,3 % | 85,5 % |
| Norje m fl | SD | 36,8 % | SD | 42,5 % | 85,4 % |
| Siretorp m fl | SD | 33,7 % | SD | 34,5 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2026 · Alla kommuner 2026