Valresultat Sölvesborg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sölvesborg med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sölvesborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 13 251
- Avgivna röster
- 11 263
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2010 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 823 | 34,4 % |
| MModeraterna | 3 498 | 31,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 357 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 535 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 459 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 450 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 448 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 439 | 4,0 % |
| Övriga partier | 100 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 205 | 38,5 % |
| MModeraterna | 3 082 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 123 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 582 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 532 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 385 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 363 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 3,1 % |
| BSjPBSjP | 315 | 2,9 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Sölvesborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 720 | 42,5 % |
| MModeraterna | 3 050 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 306 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 509 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 508 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 375 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 356 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 255 | 2,3 % |
| Övriga partier | 16 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Sölvesborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sölvesborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,3 % | 34,4 % | 33,0 % | 27,8 % | 26,7 % | 24,0 % |
| M | 27,0 % | 31,5 % | 22,7 % | 19,1 % | 19,2 % | 19,1 % |
| SD | 7,9 % | 12,2 % | 25,0 % | 31,2 % | 35,4 % | 32,8 % |
| C | 5,6 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,7 % | 3,9 % |
| L | 4,6 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 3,0 % | 5,2 % |
| MP | 2,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 2,1 % | 1,8 % | 2,2 % |
| V | 4,6 % | 4,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,7 % |
| KD | 5,1 % | 4,0 % | 3,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,6 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 1,9 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,0 % | 87,0 % | 88,3 % | 86,2 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Sölvesborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sölvesborg 2010
Så skiljer sig Sölvesborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 12,2 % i Sölvesborg mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,5
- S +3,8
- M +1,4
Svagare än i riket
- MP −3,3
- FP −2,9
- C −1,7
- KD −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sölvesborg, från 27,0 % till 31,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,3 % till 34,4 % (−6,9).
- S −6,9
- M +4,5
- SD +4,3
- MP +1,8
- KD −1,2
- C −0,8
- V −0,5
- FP −0,5
Valdeltagande i Sölvesborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sölvesborg på plats 108 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sölvesborg är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Furulund till 87,4 % i Siretorp m fl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjortakroken (42,5 %) och sitt svagaste i Hällevik m fl (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sölvesborg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,5 % i kommunvalet mot 34,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.
- S +8,1
- M −4,0
- KD −1,7
- FP −0,9
- MP −0,7
- V +0,5
- SD −0,4
- C −0,2
Största parti i Sölvesborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Sölvesborg under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 86,2 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 88,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Sölvesborg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Sölvesborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Falkvik | S | 37,7 % | S | 52,3 % | 85,5 % |
| Furulund | S | 40,3 % | S | 46,2 % | 76,6 % |
| Gammalstorp m fl | M | 29,8 % | M | 30,2 % | 80,0 % |
| Hjortakroken | S | 42,5 % | S | 50,8 % | 80,2 % |
| Hällevik m fl | M | 44,2 % | M | 39,9 % | 85,7 % |
| Hörvik m fl | M | 40,4 % | M | 42,1 % | 84,7 % |
| Mjällby m fl | S | 39,1 % | S | 44,5 % | 81,8 % |
| Möllebacken | S | 35,4 % | S | 46,3 % | 86,8 % |
| Norje m fl | S | 35,8 % | S | 41,1 % | 84,6 % |
| Siretorp m fl | S | 34,1 % | S | 38,8 % | 87,4 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2010 · Alla kommuner 2010