Valresultat Karlshamn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Karlshamn med 37,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 24 606
- Avgivna röster
- 20 945
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2010 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 709 | 37,3 % |
| MModeraterna | 5 426 | 26,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 947 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 299 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 253 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 099 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 1 023 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 722 | 3,5 % |
| Övriga partier | 188 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 533 | 37,8 % |
| MModeraterna | 4 001 | 20,1 % |
| BSjPBSjP | 1 732 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 378 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 344 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 218 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 141 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 027 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 561 | 2,8 % |
| Övriga partier | 16 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 911 | 39,4 % |
| MModeraterna | 4 293 | 21,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 777 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 744 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 350 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 042 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 862 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 554 | 2,8 % |
| KK | 511 | 2,5 % |
| Övriga partier | 20 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Karlshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- L
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 37,3 % | 38,7 % | 33,0 % | 31,7 % | 29,4 % |
| M | 19,6 % | 26,3 % | 18,7 % | 16,9 % | 17,8 % | 17,3 % |
| SD | 6,3 % | 9,4 % | 18,4 % | 24,3 % | 28,8 % | 25,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 4,2 % |
| V | 6,7 % | 6,1 % | 5,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 6,3 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,3 % |
| C | 6,5 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,2 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 3,1 % | 5,1 % | 4,9 % | 6,9 % |
| Övr | 1,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,1 % | 85,9 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlshamn 2010
Så skiljer sig Karlshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,3 % i Karlshamn mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,6
- SD +3,7
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −3,8
- KD −2,1
- FP −1,7
- C −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Karlshamn, från 19,6 % till 26,3 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,8 % till 37,3 % (−7,5).
- S −7,5
- M +6,7
- SD +3,1
- MP +2,2
- C −1,6
- KD −1,1
- V −0,7
- FP −0,6
Valdeltagande i Karlshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,1 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Karlshamn på plats 104 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlshamn är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Högadal till 88,0 % i Skogsborg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörrum östra (48,3 %) och sitt svagaste i Skogsborg (28,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlshamn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,4 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.
- M −4,9
- MP +2,6
- S +2,1
- C +1,8
- V −1,8
- KD −0,7
- SD −0,7
- FP −0,1
Största parti i Karlshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlshamn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Karlshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Asarum | S | 45,6 % | S | 45,9 % | 80,6 % |
| Froarp | S | 36,4 % | S | 38,1 % | 86,6 % |
| Gustavstorp | S | 43,2 % | S | 43,0 % | 80,5 % |
| Horsaryd | S | 42,0 % | S | 45,3 % | 81,1 % |
| Hällaryd | S | 32,1 % | S | 32,0 % | 84,7 % |
| Högadal | S | 38,5 % | S | 41,0 % | 76,5 % |
| Korpadalen | S | 34,3 % | S | 41,1 % | 86,3 % |
| Mörrum västra | S | 41,0 % | S | 41,3 % | 77,9 % |
| Mörrum östra | S | 48,3 % | S | 49,8 % | 87,0 % |
| Prästslätten | S | 36,3 % | S | 40,4 % | 82,2 % |
| Skogsborg | M | 34,4 % | S | 33,1 % | 88,0 % |
| Stadsporten | S | 35,6 % | S | 36,5 % | 81,3 % |
| Svängsta | S | 41,1 % | S | 42,3 % | 85,2 % |
| Torget | S | 36,0 % | S | 40,3 % | 82,2 % |
| Tubbaryd | S | 36,4 % | S | 32,4 % | 81,5 % |
| Vägga | M | 31,6 % | S | 30,4 % | 87,3 % |
| Österslätt | S | 34,2 % | S | 36,4 % | 79,2 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2010 · Alla kommuner 2010