Valresultat Karlshamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Karlshamn med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,2 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 24 986
- Avgivna röster
- 21 296
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2022 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 671 | 31,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 051 | 28,8 % |
| MModeraterna | 3 737 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 032 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 992 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 967 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 692 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 640 | 3,0 % |
| Övriga partier | 233 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 358 | 30,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 667 | 22,4 % |
| MModeraterna | 4 451 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 1 379 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 241 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 213 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 622 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 601 | 2,9 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 209 | 1,0 % |
| Övriga partier | 50 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 277 | 25,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 242 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 512 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 1 626 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 141 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 918 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 815 | 3,9 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 684 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 647 | 3,1 % |
| Övriga partier | 44 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Karlshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 37,3 % | 38,7 % | 33,0 % | 31,7 % | 29,4 % |
| SD | 6,3 % | 9,4 % | 18,4 % | 24,3 % | 28,8 % | 25,1 % |
| M | 19,6 % | 26,3 % | 18,7 % | 16,9 % | 17,8 % | 17,3 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 3,1 % | 5,1 % | 4,9 % | 6,9 % |
| C | 6,5 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,2 % |
| V | 6,7 % | 6,1 % | 5,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 6,3 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 4,2 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,3 % |
| Övr | 1,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,1 % | 85,9 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlshamn 2022
Så skiljer sig Karlshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,8 % i Karlshamn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,3
- S +1,4
Svagare än i riket
- V −2,1
- C −2,0
- MP −1,8
- L −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlshamn, från 24,3 % till 28,8 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,5 % till 4,7 % (−1,8).
- SD +4,5
- C −1,8
- V −1,5
- S −1,2
- M +0,8
- L −0,3
- KD −0,2
- MP −0,1
Valdeltagande i Karlshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Karlshamn på plats 132 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Österslätt till 90,7 % i Vägga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrala Asarum (39,5 %) och sitt svagaste i Svängsta sydväst (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 7 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlshamn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,2 % i kommunvalet mot 17,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- M +7,5
- SD −7,2
- S −6,7
- C +3,1
- MP +1,1
- KD −1,0
- V +0,9
- L +0,0
Största parti i Karlshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlshamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Karlshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Asarum | S | 39,5 % | S | 30,8 % | 76,1 % |
| Froarp | SD | 31,9 % | M | 27,0 % | 89,1 % |
| Gustavstorp | SD | 37,4 % | SD | 31,7 % | 80,3 % |
| Horsaryd | SD | 33,8 % | M | 25,6 % | 85,3 % |
| Hällaryd | SD | 32,4 % | SD | 24,9 % | 86,3 % |
| Högadal | S | 34,9 % | S | 28,5 % | 76,8 % |
| Korpadalen | S | 32,4 % | M | 32,8 % | 88,6 % |
| Mörrum västra | SD | 34,4 % | SD | 29,3 % | 81,1 % |
| Mörrum östra | S | 36,4 % | S | 29,6 % | 87,8 % |
| Prästslätten | S | 34,4 % | S | 29,6 % | 82,8 % |
| Skogsborg | S | 30,0 % | M | 33,0 % | 89,2 % |
| Stadsporten | S | 33,1 % | M | 27,3 % | 80,8 % |
| Svängsta nordöst | SD | 33,0 % | SD | 25,8 % | 80,4 % |
| Svängsta sydväst | SD | 43,2 % | SD | 35,2 % | 84,6 % |
| Torget | S | 28,8 % | M | 29,1 % | 79,3 % |
| Tubbaryd | S | 33,9 % | M | 26,9 % | 81,2 % |
| Vägga | S | 31,1 % | M | 30,6 % | 90,7 % |
| Österslätt | S | 32,4 % | S | 26,3 % | 72,9 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2022 · Alla kommuner 2022