Valresultat Karlshamn 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Karlshamn med 44,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,6 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 24 616
- Avgivna röster
- 20 049
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2006 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 781 | 44,8 % |
| MModeraterna | 3 841 | 19,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 318 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 1 276 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 241 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 163 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 891 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 808 | 4,1 % |
| Övriga partier | 280 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 333 | 43,4 % |
| MModeraterna | 3 424 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 529 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 396 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 267 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 176 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 013 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 010 | 5,3 % |
| Övriga partier | 38 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Karlshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 749 | 39,6 % |
| MModeraterna | 3 362 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 1 720 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 406 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 400 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 186 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 063 | 5,4 % |
| KK | 847 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 806 | 4,1 % |
| Övriga partier | 33 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Karlshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 37,3 % | 38,7 % | 33,0 % | 31,7 % | 29,4 % |
| M | 19,6 % | 26,3 % | 18,7 % | 16,9 % | 17,8 % | 17,3 % |
| V | 6,7 % | 6,1 % | 5,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 6,3 % |
| C | 6,5 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,2 % |
| SD | 6,3 % | 9,4 % | 18,4 % | 24,3 % | 28,8 % | 25,1 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,3 % |
| KD | 4,5 % | 3,5 % | 3,1 % | 5,1 % | 4,9 % | 6,9 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,3 % | 4,2 % |
| Övr | 1,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,1 % | 85,9 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlshamn 2006
Så skiljer sig Karlshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,8 % i Karlshamn mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,6
- SD +3,4
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −6,5
- KD −2,1
- FP −1,6
- C −1,4
Valdeltagande i Karlshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,4 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Karlshamn på plats 95 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlshamn är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Stadsporten till 88,6 % i Åryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svängsta (53,5 %) och sitt svagaste i Ringamåla (28,4 %). Partiet var största parti i samtliga 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlshamn är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,6 % i kommunvalet mot 44,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- S −5,2
- MP +3,0
- M −2,4
- C +2,3
- V −1,3
- SD +0,9
- KD −0,4
- FP +0,1
Största parti i Karlshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 85,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlshamn 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Karlshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Asarum | S | 53,0 % | S | 46,2 % | 77,2 % |
| Froarp | S | 46,8 % | S | 41,4 % | 86,4 % |
| Gustavstorp | S | 46,4 % | S | 41,9 % | 81,1 % |
| Horsaryd | S | 51,9 % | S | 45,9 % | 80,9 % |
| Hällaryd | S | 40,6 % | S | 36,1 % | 82,1 % |
| Högadal | S | 42,8 % | S | 37,6 % | 76,5 % |
| Korpadalen | S | 44,7 % | S | 41,0 % | 86,7 % |
| Mörrum västra | S | 51,9 % | S | 45,4 % | 76,8 % |
| Mörrum östra | S | 53,5 % | S | 48,8 % | 83,7 % |
| Prästslätten | S | 42,3 % | S | 36,2 % | 81,6 % |
| Ringamåla | S | 28,4 % | C | 28,5 % | 83,4 % |
| Skogsborg | S | 36,6 % | S | 33,7 % | 86,1 % |
| Stadsporten | S | 44,0 % | S | 39,2 % | 76,5 % |
| Svängsta | S | 53,5 % | S | 47,6 % | 81,6 % |
| Torget | S | 39,1 % | S | 35,9 % | 78,2 % |
| Tubbaryd | S | 41,7 % | S | 37,1 % | 80,9 % |
| Vägga | S | 37,6 % | S | 32,6 % | 86,5 % |
| Åryd | S | 38,1 % | C | 35,3 % | 88,6 % |
| Österslätt | S | 37,5 % | S | 33,8 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2006 · Alla kommuner 2006