Valresultat Olofström 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Olofström med 51,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (50,3 %). Valdeltagandet var 79,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Olofström ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,0 %
- Röstberättigade
- 10 081
- Avgivna röster
- 7 964
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2006 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 030 | 51,7 % |
| MModeraterna | 1 118 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 541 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 491 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 481 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 414 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 408 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 185 | 2,4 % |
| Övriga partier | 125 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 037 | 51,5 % |
| MModeraterna | 874 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 614 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 586 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 546 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 542 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 469 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 149 | 1,9 % |
| Övriga partier | 24 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 000 | 50,3 % |
| MModeraterna | 859 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 742 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 691 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 672 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 487 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 341 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 139 | 1,7 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Olofström 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Olofström i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- SD
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,7 % | 47,0 % | 45,9 % | 36,6 % | 33,0 % | 30,3 % |
| M | 14,3 % | 18,9 % | 13,4 % | 12,0 % | 13,3 % | 15,8 % |
| C | 6,9 % | 6,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,5 % | 4,6 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,7 % | 4,6 % | 6,2 % |
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 19,1 % | 28,9 % | 34,7 % | 29,5 % |
| L | 5,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,6 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | 4,9 % | 5,9 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,2 % | 0,9 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 82,3 % | 83,8 % | 85,0 % | 80,9 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Olofström 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Olofström 2006
Så skiljer sig Olofström från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 51,7 % i Olofström mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 16,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,5
- SD +3,2
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −11,7
- MP −2,8
- FP −2,2
- KD −1,4
Valdeltagande i Olofström
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,0 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Olofström på plats 194 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Olofström är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,9 % i Ekeryd till 83,9 % i Oredslund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeryd (65,2 %) och sitt svagaste i Gränum (34,9 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Olofström är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 14,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- M −3,5
- FP +3,4
- C +2,4
- V +2,2
- SD −1,9
- S −1,4
- KD +0,9
Största parti i Olofström sedan 2006
Största parti har skiftat i Olofström under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 80,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 83,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Olofström 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Olofström. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brännaregården | S | 52,6 % | S | 52,2 % | 81,0 % |
| Ekeryd | S | 65,2 % | S | 65,3 % | 69,9 % |
| Gränum | S | 34,9 % | S | 32,4 % | 79,2 % |
| Hemsjö | S | 41,6 % | S | 39,6 % | 83,3 % |
| Jämshög | S | 50,8 % | S | 47,0 % | 82,9 % |
| Kyrkhult | S | 47,4 % | S | 44,6 % | 81,1 % |
| Oredslund | S | 52,1 % | S | 51,9 % | 83,9 % |
| Petrefors | S | 57,2 % | S | 56,7 % | 75,6 % |
| Vilboken | S | 55,4 % | S | 55,8 % | 73,0 % |
| Vilshult | S | 50,4 % | S | 47,7 % | 83,0 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2006 · Alla kommuner 2006