Valresultat Olofström 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Olofström med 47,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (52,2 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Olofström ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 10 130
- Avgivna röster
- 8 333
- Län
- Blekinge län
Riksdagsvalet 2010 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 859 | 47,0 % |
| MModeraterna | 1 552 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 802 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 502 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 462 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 373 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 300 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 299 | 3,6 % |
| Övriga partier | 68 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 107 | 49,9 % |
| MModeraterna | 1 025 | 12,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 615 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 574 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 542 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 513 | 6,2 % |
| BSjPBSjP | 362 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 256 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 216 | 2,6 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Olofström
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 326 | 52,2 % |
| MModeraterna | 935 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 767 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 665 | 8,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 635 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 438 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 165 | 2,0 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Olofström 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Olofström i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,7 % | 47,0 % | 45,9 % | 36,6 % | 33,0 % | 30,3 % |
| M | 14,3 % | 18,9 % | 13,4 % | 12,0 % | 13,3 % | 15,8 % |
| SD | 6,2 % | 9,8 % | 19,1 % | 28,9 % | 34,7 % | 29,5 % |
| C | 6,9 % | 6,1 % | 5,6 % | 6,5 % | 4,5 % | 4,6 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 4,9 % | 5,7 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,9 % | 4,9 % | 5,9 % |
| L | 5,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,6 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,2 % |
| Övr | 1,7 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,2 % | 0,9 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 82,3 % | 83,8 % | 85,0 % | 80,9 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Olofström 2006–2026
Kommunen mot länet (Blekinge).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Olofström 2010
Så skiljer sig Olofström från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 47,0 % i Olofström mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 16,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,3
- SD +4,1
- V +0,0
Svagare än i riket
- M −11,2
- MP −3,7
- FP −3,4
- KD −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Olofström, från 14,3 % till 18,9 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 51,7 % till 47,0 % (−4,7).
- S −4,7
- M +4,6
- SD +3,6
- FP −1,7
- MP +1,3
- C −0,8
- KD −0,7
- V −0,7
Valdeltagande i Olofström
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,3 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Olofström på plats 233 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Olofström är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Ekeryd till 85,3 % i Oredslund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeryd (64,7 %) och sitt svagaste i Kyrkhult-Hemsjö (38,9 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Olofström är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,3 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- M −7,6
- S +5,2
- C +3,1
- V +2,4
- SD −2,1
- MP −1,6
- KD +0,7
- FP +0,5
Största parti i Olofström sedan 2006
Största parti har skiftat i Olofström under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 80,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 80,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,6 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 83,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 47,0 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 51,7 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Olofström 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Olofström. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brännaregården-Gränum norra | S | 46,4 % | S | 52,5 % | 84,7 % |
| Ekeryd | S | 64,7 % | S | 69,2 % | 70,2 % |
| Jämshög-Gränum södra | S | 39,1 % | S | 41,9 % | 83,6 % |
| Kyrkhult-Hemsjö | S | 38,9 % | S | 44,2 % | 84,6 % |
| Oredslund | S | 46,3 % | S | 52,3 % | 85,3 % |
| Petrefors | S | 56,7 % | S | 62,5 % | 79,0 % |
| Vilboken-Vilshult | S | 50,4 % | S | 56,3 % | 76,4 % |
Fler kommuner i Blekinge län
Hela valresultatet för Blekinge län 2010 · Alla kommuner 2010